Kuantum Dot Elektrolüminesans Yeni Ekran Devrimi

QDEL Teknolojisi Geleceğin Ekran Devrimi mi? | NanoLED
Q DEL Nedir? Quantum Dot Elektrolüminesans Teknolojisi Hakkında Her Şey

Dünya genelinde OLED ekranlı televizyonlar, monitörler ve diğer cihazlar giderek daha uygun fiyatlarla daha yaygın hale geldikçe, tüketicilerin dikkati geleceğin tüketici ekran teknolojisine çevriliyor. Bu bağlamda, mikro LED sıkça gündeme geliyor ancak bu teknolojinin tüketici cihazlarına gelmesi beklenen 2030'ları bulabilir. Ekran üreticileri ayrıca şeffaf ve katlanabilir ekranlar gibi diğer gelecek odaklı fikirlerle oynuyorlar. Ancak kullanıcı endişeleri gibi temel konulara (örneğin, görüntü kalitesi, fiyat ve ömür) ciddi bir şekilde cevap verebilecek teknoloji konusunda şu anda en uygun olanın kuantum noktaları olduğu görülüyor.

Kuantum noktaları zaten QD OLED televizyonlar ve monitörler aracılığıyla premium ekran kategorisine adım atmış durumda. Gelecek adımı ise QDEL (kısaca "kuantum nokta elektrolüminesans" ya da NanoLED olarak da bilinir) ekranları oluşturabilir. Zaten mevcut olan QLED teknolojisinden farklı olarak, QDEL ekranları çeşitli katmanlardan oluşmaz ve arka ışığı bulunmaz. Bunun yerine, kuantum noktaları doğrudan ışık kaynağı olarak kullanılır. Beklenen sonuç, bugünün QD OLED'lerinden daha geniş renk aralıklarına sahip olan ve aynı zamanda daha parlak, daha uygun fiyatlı ve yanma olasılığına karşı dirençli ekranlar olacaktır.

Şu anda QDEL'in, tüketici ekranları için en etkili gelişmelerden biri olarak görüldüğü anlaşılıyor.
 

QDEL Nedir?


QDEL ya da NanoLED olarak da bilinen bu teknoloji, geliştirilmekte olan kuantum nokta tedarikçisi Nanosys tarafından bu şekilde adlandırılıyor. QDEL, QLED (kutupsal ışık yayan diyot) teknolojisi ile karıştırılmamalıdır. Bu teknoloji henüz tüketicilere sunulmuş değil ancak tedarikçilere göre, bu durum ilerleyen yıllarda değişebilir. Nanosys şu anda ticari kullanılabilirliği için 2026'yı hedefliyor.

Bu zaman çizelgesi oldukça iddialı görünse de, gördüğümüz kısıtlı sayıdaki prototipler ve QDEL'in karşılaştığı sınırlamalar göz önüne alındığında bu hedef gerçekleşebilirliği konusunda bazı şüpheler uyandırıyor. Ancak QDEL'i yakından takip etmek için hala nedenler bulunmakta.

Omdia'daki ekran araştırmaları kıdemli direktörü David Hsieh, tüketici cihazları konusunda QDEL'in en çok televizyonlar, PC ekranları ve otomotiv endüstrisini etkileyeceğini belirtiyor. OLED'e göre daha iyi bir maliyet ve performans oranına sahip olabilmesine rağmen, QDEL'in maliyet bazında LCD LED ile rekabet etmesi zor olacaktır. Nanosys ve üretim ortağı Sharp Display'in 2023 tarihli bir belgesi, QDEL monitörleri ve televizyonları için uygulanabilen bir mürekkep püskürtmeli üretim sürecini açıklıyor. Bu süreç, tabletlerden, dizüstü bilgisayarlara akıllı telefonlardan, giyilebilir teknolojilere ve artırılmış/görüntülü gerçeklik ürünlerine kadar QDEL uygulamalarını genişletebilir.


QDEL Teknolojisi Geleceğin Ekran Devrimi mi? | NanoLED - 2Işık Kaynağı Olmadan Harikulade QDEL

Bugünün OLED ekranları, ışık kaynağı olarak OLED materyalini kullanır özellikle QD OLED, ışığı renge dönüştürmek için kuantum noktalarını uygular. QLED'de ise ışık kaynağı beyaz bir arka ışıktır. QDEL ekranları ise elektriği doğrudan kuantum noktalarına uygular, böylece ışık üretilir.

QDEL, bir katot ve bir anot arasına sıkıştırılmış bir tabaka kuantum noktası kullanarak elektriğin kuantum noktalarına akmasını sağlar. QDEL ekranlarında, kırmızı, yeşil ve mavi kuantum nokta alt piksellerden oluşan pikseller bulunur.

QDEL pikselleri kendi ışıklarını ürettikleri için tamamen kapanabilirler, bu da OLED'in popüler hale getiren derin siyahlar ve zengin kontrastı sunabilir. Direkt görüntü kuantum noktalarının kullanılması nedeniyle, QDEL ürün fiyatlandırması, ömür ve hatta incelik açısından da bazı etkilere sahiptir.

 

QDEL'in Eylemdeki Hali


Şu anda piyasada QDEL ekranına sahip herhangi bir ürün bulunmamakla birlikte, şirketler son birkaç yılda prototipler sergilediler. En son beklenen teknolojiye ilişkin güncelleme, Ocak ayında CES fuarında yapıldı. Sharp Display, orada katılan sayılı kişiye iki prototip sundu. Bir ekran 12.3 inç genişliğindeydi ve 1920x720 çözünürlüğe sahipti. Diğer prototip, monitörler gibi ürünler için uygun bir boyuta sahip olan 30 inçlik ilk kez karşımıza çıkan bir QDEL prototipiydi.QDEL Teknolojisinin Avantajları

Quantum dotların zaten başarıyla LCD-LED ve OLED ekranlara uygulanıyor olması, gelecekteki QDEL ürünleri için umut vericidir. QDEL paydaşları, teknolojinin OLED'den daha düşük enerji tüketimi ve daha yüksek parlaklık gibi verimlilikler getirebileceğini iddia ediyor. (Bir prototip cihaz kullanılarak yapılan araştırmalar, quantum dot ışık yayan diyotların 614.000 nitlere ulaştığını kaydetmiştir. Tabii ki, bunlar gerçek bir tüketici ürününde görmeyi beklediğiniz sonuçlar değil.)

Bu beklenen faydalar nedeniyle, bazı ekran meraklıları, QDEL'in bir gün OLED ve diğer premium ekran paneli teknolojilerinin yerini alacağını tahmin ediyor.

Ayrıca, QDEL'in özellikle yanma oluşturabilecek organik materyallere dayanmaması nedeniyle, sonunda OLED'den daha uzun sürebileceği umudu var. Ancak şu anda, araştırmacılar hala mavi ve yeşil quantum dot malzemelerin, kadmiyum kullanmadan geçerli bir tüketici aleti yapabilecek kadar uzun sürebileceğinden emin olmak için çalışıyorlar. Şu anda, QDEL ekranları, bugünkü OLED ekranlarından daha hızlı belirgin bir şekilde daha soluk hale gelirdi.

Ancak iyimserler, QDEL ekran ömürlerinin bir gün LCD-LED'lerle eşit olabileceğine ve OLED'leri aşabileceğine inanıyor. Nanosys, mavi quantum dot malzemelerin, mavi OLED ile "doğru dalga boyu veya renkte" yüksek verimlilik ve uzun ömür elde etme zorlukları nedeniyle mavi OLED'lerden daha uzun sürebileceğine inanıyor.Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ