Grindr Kişisel Veri Paylaşımı İddialarıyla Sarsılıyor | Teknoloji

Grindr Veri İhlali Kullanıcı Bilgileri Tehlikede mi?
T inder ve Bumble gibi popüler flört uygulamaları arasında yer alan Grindr, kişisel verilerin reklam şirketleriyle izinsiz paylaşıldığı iddiasıyla Londra'da dava edildi. Bloomberg'ün haberine göre, kullanıcı verileri arasında HIV durumu ve test tarihleri, etnik köken ve cinsel yönelim gibi hassas bilgilerin yer aldığı iddia ediliyor.

Sınıf davası tarzındaki davanın iddiasına göre, söz konusu veri paylaşımı reklam teknolojisi şirketleri Localytics ve Apptimize üzerinden gerçekleşmiş. Grindr'ın iddia edilen veri paylaşımının Nisan 2018 öncesinde ve ardından Mayıs 2018 ile Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleştiği belirtiliyor. Engadget, konuyla ilgili Grindr'dan yorum talep etti.

Nisan 2018'de, Grindr HIV verilerini Apptimize ve Localytics ile paylaştığını BuzzFeed News ve Norveç merkezli SINTEF'in yaptığı bir soruşturmanın ardından itiraf etmişti. Şirket o zaman bu uygulamayı durduracağını açıklamıştı.


Bu, Grindr'ın kullanıcıların kişisel bilgilerini paylaşmakla suçlandığı tek vak'a değil. Wall Street Journal'ın 2022 raporuna göre, Grindr kullanıcılarının hassas konum bilgileri en az üç yıl boyunca satışa sunulmuştu. Ayrıca, Norveç'in veri koruma ajansı 2021 yılında Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği'ni ihlal ettiği gerekçesiyle Grindr'a 6 milyon dolarlık bir ceza kesmişti. Ajans, Grindr'ın "kişisel verileri pazarlama amaçlarıyla üçüncü taraflarla yasa dışı şekilde paylaştığını" belirtmişti.

Bu gelişmeler, kişisel veri güvenliği ve gizliliği konusundaki endişeleri artırırken, dijital platformların veri paylaşımı ve kullanıcı gizliliği konularında daha şeffaf ve sorumlu bir tutum sergilemesi gerekliliğini bir kez daha gözler önüne seriyor.Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT