Yapay Zeka Kullanımı ve İçerik Oluşturucuları | YouTube Değişiyor?

YouTube Yapay Zeka ve İçerik Oluşturanlar Yeni Zorunluluklar
Y ouTube, Yapay Zeka Kullanımını Belirlemek İçin Yeni Bir Gereksinim Getiriyor

YouTube, içerik oluşturucular için yeni bir gereklilik getiriyor Videolarınızda yapay zeka tarafından üretilmiş içeriği kullandığınızı açıklamanız gerekiyor. Bu açıklama, video yükleme arayüzünde görünecek ve videolarda "değiştirilmiş içerik" uyarısını etkinleştirmek için kullanılacak.

Google, "yanıltıcı yapay zeka içeriği" politikasını Kasım ayında önizledi, ancak anket şimdi devreye girdi. Google, özellikle gerçek insanların veya olayların değiştirilmiş tasvirleri konusunda endişeli ve bu durum yapay zekanın nasıl insanları yanıltabileceğiyle ilgili seçim dönemi endişelerine benziyor. Geçtiğimiz haftalarda Google, "Gemini" sohbet botu için seçim sorularını devre dışı bıraktı.

Her zamanki gibi, YouTube'daki kesin kurallar yorumlara açık. Google, "izleyicilerin gerçek bir kişi, yer veya olayı kolayca yanlışlıkla gerçek kişi, yer veya olayla karıştırabileceği gerçekçi içerik değiştirilmiş veya sentetik medya, dahil olmak üzere yaratıcı yapay zekayla üretilmiş içerik" olduğunda içerik oluşturucuların izleyicilere açıklama yapmasını "istediğini" söylüyor. Ancak, "açıkça gerçek dışı, animasyonlu, özel efektler içeren veya üretim yardımı için yaratıcı yapay zeka kullanan manipüle içeriği" açıklamanın gereklilik olmadığını belirtiyor.

Google, açıklamanın gerekliliği konusunda bazı örnekler veriyor ve yeni video yükleme anketi içerik oluşturucuları bu gereksinimler konusunda adım adım yönlendiriyor. Bu gerekliliğin yanı sıra, Google, "tüm YouTube yüzeylerinde ve formatlarında önümüzdeki haftalarda, telefonunuzdaki YouTube uygulaması ile başlayarak yakında masaüstünde ve TV'nizde de görünmeye başlayacak" diyor. Şirket aynı zamanda bir yapay zeka tarafından manipüle edilen bir video konusundaki talepleri karşılamak için bir süreç üzerinde çalıştığını, ancak henüz bu konuda detay vermediğini belirtiyor.

Bu yeni gereklilik, YouTube platformunda daha fazla şeffaflık ve doğruluk sağlamayı hedefliyor. Google'ın bu adımıyla, yapay zeka tarafından üretilen içeriğin izleyicilere net bir şekilde ifade edilmesi sağlanarak manipüle edilmiş içeriğin algılanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bu adım, içerik oluşturucuların ve izleyicilerin platformda güvenli ve şeffaf bir deneyim yaşamalarına katkıda bulunacak.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT