Silah İçerikli YouTube Videoları İçin Yeni Politika İşte Detaylar

YouTube, Silah İçeren Videolara Yeni Kısıtlamalar Getiriyor!
Y ouTube, sessiz sedasız yaptığı bir politika değişikliği ile bazı silah içerikli videoların yaşa göre kısıtlanacağını ve bazılarının ise tamamen yasaklanacağını duyurdu. Ev yapımı ve otomatik silahları içeren içerikler 18 yaşından küçük izleyiciler için yasaklanırken güvenlik cihazlarının nasıl çıkarılacağını gösteren videolar ise her yaş için yasaklanacak. Bu yeni politika 18 Haziran'dan itibaren yürürlüğe girecek.
YouTube'un silahlarla ilgili politika sayfasında yer alan bir notta "18 Haziran 2024'ten itibaren, güvenlik cihazlarının nasıl çıkarılacağını gösteren belirli içerikler yasaklanacak." ifadelerine yer veriliyor. Ayrıca "Ev yapımı silahların, otomatik silahların ve bazı silah aksesuarlarının kullanımını gösteren içerikler yaşa göre kısıtlanacak." açıklamaları da yapılmış.
Engadget'a yapılan açıklamada YouTube sözcüsü Javier Hernandez şunları belirtti "Bu silahlarla ilgili politika güncellemeleri, YouTube'daki içeriklerin mevcut durumunu yansıtan politikaları sürdürme çabalarımızın bir parçasıdır. Örneğin, 3D baskı son yıllarda daha yaygın hale geldi, bu nedenle ev yapımı silahları içeren içeriklere yönelik kısıtlamalarımızı genişletiyoruz. Kurallarımızı düzenli olarak gözden geçiriyor ve doğru yerde sınırları çizdiğimizden emin olmak için dış uzmanlarla danışıyoruz."
YouTube ayrıca, yasa dışı silah kullanımını gösteren içerikleri kapsayacağını ve video oyunları, film klipleri veya diğer sanatsal içerikleri kapsamayacağını belirtti. Platform, askeri veya polis görüntüleri, haber veya savaş alanı videoları gibi kamuya yararlı içerikler için ise istisnalar yapabilir.


Bu değişiklik, Tech Transparency Project (TTP) adlı kar amacı gütmeyen bir izleme grubunun bir yıl önce YouTube'u, platformun algoritmalarının küçük yaşta kullanıcıları silah videolarına nasıl yönlendirdiğini ortaya çıkarması üzerine geldi. Araştırmacılar, dört hesap oluşturup bunlardan ikisinin 9 yaşında erkek çocukları, diğer ikisinin ise 14 yaşında erkek çocuklarını temsil ettiği bir deney yaptı. Hesaplar, Halo, Grand Theft Auto, Lego Star Wars ve Roblox gibi video oyunları ile ilgili videoların bulunduğu playlistleri izledi ve ekibin amacı, hangi önerilerin ortaya çıkacağını görmekti.
Ve işte, YouTube iddia edilen şekilde silahlar ve silahlı saldırılar hakkında içerik önerdi. TTP, o dönemde şunları yazdı "Bu videolar, okul saldırılarını ve diğer toplu saldırı olaylarını tasvir eden sahneleri içeriyordu silahların bir insan bedenine ne kadar zarar verebileceğini gösteren grafik gösterimleri ve bir tabancayı tam otomatik bir silaha dönüştürme kılavuzları."
Önerilen diğer videolar, bir genç kızın silah ateşlemesini ve tabancaları tam otomatik silahlara dönüştürme eğitimlerini içeriyordu. Bazı içerikler reklamla da desteklenmişti.Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg bu raporun ardından konuyla ilgili bir açıklama yaparak, platformun 3D baskılı parçalar veya kit bileşenleri kullanılarak monte edilen "hayalet silahlar" için video eğitimlerine nasıl izin verdiğini sorgulamıştı.
Tech Transparency Project ise politika değişikliğini alkışlarken gerçek testin YouTube'un bunu ne kadar sıkı bir şekilde uygulayacağı olduğunu belirtti. TTP Direktörü Katie Paul şunları söyledi "YouTube'un silah içeriklerini yaşa göre kısıtlaması doğru bir adım olmasına rağmen, silahlar Amerika'da çocukların ve gençlerin ölümünün bir numaralı nedeni olduğu göz önüne alındığında, şirketin neden bu konuyu ele almak için bu kadar uzun bir süre gerektiği net değil. Her zamanki gibi, gerçek değişimin kanıtı, şirketin mevcut politikalarını ne kadar sıkı bir şekilde uygulayacağıdır. YouTube, silahlar ve silahlı şiddetle ilgili videoların küçüklere ulaşmasını engellemek için gerçek eylem alana kadar, politikaları boş kelimeler olarak kalacaktır.