Arm Tabanlı Yeni Surface Pro ile Microsoft Performansı Güçlendiriyor

Yeni Surface Pro Copilot+ PC Performansıyla Dikkat Çekiyor
M icrosoft'un Surface Pro stratejisi son zamanlarda oldukça ilginç bir şekilde gelişiyor. 2022'de piyasaya sürülen Surface Pro 9 modeli, Intel ve Arm konfigürasyonlarıyla geldi ancak Arm tabanlı cihaz hem daha yavaş hem de önemli ölçüde daha pahalıydı. Ardından, Microsoft bu yılın başında Intel tabanlı Surface Pro 10 modelini duyurdu IT profesyonelleri odaklı basit ancak sıkıcı bir cihazdı.

Sonunda, Microsoft ortalama dizüstü bilgisayar kullanıcılarının dikkatini çekebilecek yeni bir Surface Pro modeliyle karşımıza çıkıyor. Yeni Surface Pro Copilot+ PC (artık model numaraları yok!) Arm tabanlı bir cihaz olmasına rağmen, Microsoft bu sefer performansın ödün verilmeyeceğini belirtiyor. Aslında, Windows 11'in yeniden mimarize edilmiş bir sürümü sayesinde Microsoft, bu makinelerin M3 işlemciye sahip "en hızlı MacBook Air"den %58 daha hızlı olduğunu iddia ediyor.
Özellikle, Copilot+ PC'lerin saniyede 40 trilyon işlem gerçekleştirmesi gerekiyor ki bu, Apple'ın M3 ile iddia ettiği 18 trilyon civarına kıyasla oldukça etkileyici. Surface Pro kendisi 45 trilyon işlem gerçekleştiriyor. Şirket ayrıca, zirve performansının %23 daha hızlı, "sürekli" performansın ise %58 daha hızlı olduğunu netleştirdi. Dikkat çekici bir şekilde, Microsoft burada M3 Pro veya M3 Max çiplerinden bahsetmedi.

Ayrıca, bu yeni model önceki Surface Pro 9'dan %90 daha hızlı ve Microsoft, pil ömrü olarak 14 saatlik lokal video oynatma süresi vaat ediyor. Fiziksel olarak, beklenenin aynısı bir kickstand ve klavye bağlantısı bulunan bir tablet. Ancak görünüşe göre daha ince çerçeveler ve ilk kez 13 inçlik bir OLED ekranı var. Son olarak, Surface Pro 10 for Business modelinde gördüğümüz ile aynı olan "quad HD" bir ön kamera bulunuyor.

Cihaza bağlı veya çıkarılarak daha rahat bir yerde kullanılabilen yeni Flex Klavye adında bir klavye de mevcut. Trackpad ise öncekinden %14 daha büyük. Ancak bu yeni klavye oldukça pahalı, çünkü bir Surface Pen dahil edilmiş olarak 450 dolar fiyatı bulunuyor. Şu ana kadar sadece klavyeyi satın alamayacağınız gözüküyor.

Elbette, bugün duyurulan tüm yeni Copilot+ PC cihazlarında NPU sayesinde bir dizi yapay zeka destekli özellik bulunuyor. Ve çoğu cihazda bu özellikler cihaz içinde gerçekleşiyor, bu yüzden verilerin buluta ulaşması için beklemenize gerek kalmayacak ve çeşitli profesyonel yapay zeka abonelikleri için ödeme yapmanıza gerek kalmayacak. Bunlardan en ilginci, hatırlama adı verilen özellik, PC'nizdeki verileri hatırladığınız herhangi bir şeye göre çıkarmak için doğal dil komutlarını kullanıyor. Diğer özellikler arasında 40'tan fazla dilde canlı çeviriler içeren video sohbetler ve Super Resolution adlı Windows Fotoğraflar aracı bulunuyor, bu araç eski görüntüleri iyileştirmek için kullanılıyor.Ön siparişler bugün başladı ve 18 Haziran'da satışa sunulacak. Surface Pro'nun fiyatı 1000 dolarla başlıyor ve Snapdragon X Plus çipi, standart LCD ekran, 256GB depolama ve 16GB RAM içeriyor. OLED modelleri tercih etmek ise fiyatı 1500 dolara kadar çıkarıyor. Microsoft ayrıca 5G entegre edilmiş Surface Pro modellerinin "bu yılın ilerleyen zamanlarında" geleceğini belirtti.

Bu yeni bilgiler ışığında, Microsoft'un ürün yelpazesindeki son yenilikler oldukça heyecan verici görünüyor. Yeni Surface Pro modelleri, performanslarının yanı sıra pil ömrü ve yapay zeka destekli özellikleriyle dikkat çekici bir seçenek olabilir.


Yeni Trend Videolara Ses Efektleri Ekleyen Yapay Zeka Teknolojisi

Melih ÖZKAŞ

Overwatch Topluluğu, Roze Gold Mercy ve Pink Mercy

Melih ÖZKAŞ

McDonald's ve IBM Ortaklığı Sonlanıyor Yapay Zeka İptal!

Melih ÖZKAŞ

Logitech Keys To Go 2 İnce, Hafif ve Çok Yönlü Bir Seyahat Klavyesi

Melih ÖZKAŞ

Until Dawn Oyunundan Sinemaya İşte Oyuncu Kadrosu!

Hava ÖZKAŞ

Cybertruck Güvenlik Endişesi Tesla'nın Teslimatlarını Erteliyor

Ebru GÜNEŞ

Logitech MX Ink Karma Gerçeklikte Yaratıcı Dönüşüm

Melih ÖZKAŞ

Yenilenmiş Klasiğin Geri Dönüşü Lollipop Chainsaw RePop

Melih ÖZKAŞ