Samsung İşçi Eylemi Maaşlar ve Performans Primleri Tüm Detay

Yeni Samsung İşçi Grevi Maaş Artışı ve Adil İstekler
S amsung'un en büyük işçi örgütü olan Ulusal Samsung Elektronik Sendikası, adil bir ödeme mücadelesi vermek amacıyla gelecek hafta iş bırakma eylemi planladıklarını duyurdu. Sendika üyeleri, maaş görüşmelerinin bir süredir çıkmaza girmesi üzerine, şirketin taleplerini dinleyeceği umuduyla 7 Haziran'da bir günlük işi bırakma tehdidinde bulunuyor. BNN Bloomberg'ün aktardığına göre, bu, şirketin kurulduğu günden bu yana çalışanları tarafından gerçekleştirilecek ilk grev olacak.

Reuters'ın haberine göre, Samsung bu yıl maaşlara %5,1 oranında bir artışı kabul etti, ancak sendika, işçilerin yıllık izinlerine bir gün daha eklenmesi ve performans primlerine daha fazla şeffaflık sağlanması konusunda da görüşmeler yürütüyor.


Sendika liderleri, "Bizim istediğimiz, %1 2'lik bir maaş artışı değil. Biz, yapılan işin adil bir şekilde karşılığını almak istiyoruz," diyerek Samsung'un Seul'deki ofisleri önünde açıklamalarda bulundu. "İşimizin karşılığını adil ve şeffaf bir şekilde almak istiyoruz."

Ulusal Samsung Elektronik Sendikası, şirketin iş gücünün beşte birini temsil eden 28.000 üyeye sahip. Sendika liderleri, grevin Samsung'un üretimine belirgin bir etkisi olmasını beklemiyor, çünkü şirketin üretim süreçlerinin çoğu zaten otomatikleştirilmiş durumda. Ancak yine de, eylemlerinin şirketi ciddiye almasını umuyorlar. Özellikle şirketin sendika kırıcı uygulamalara son verme sözü vermesinin ardından sendikanın üye sayısının son birkaç yılda dört kat arttığını belirtiyorlar.Samsung, örgütlü işçi faaliyetlerini bastırma konusunda kötü bir üne sahipti. 2018 yılında Yönetim Kurulu Başkanı Lee Sang hoon, işçilerin düzenli faaliyetlerini engelleyerek, ücretleri düşürme tehdidinde bulunarak, yönetim ve işçiler arasındaki görüşmeleri kasıtlı olarak sürüncemede bırakarak ve ana sendika personelinin kirli geçmişini ortaya çıkartarak faaliyetlerini durdurmaları konusunda ikna etmek için sabotaj yapmaktan suçlandı. Lee, 2020 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden ayrıldı ve aynı yıl Samsung'un Yönetim Kurulu Başkanı Jay Y. Lee, şirketin sendika kırıcı uygulamalarına son vermeyi taahhüt etti.

Ancak sendika, Lee'nin şirket içi yönetimi kaldırma vaadine rağmen, "yönetimin tutumunda değişiklik olmadığını" belirtiyor. "Şirketin samimi görüşmeler yapma konusundaki isteksizliğine artık katlanamayacağız," diye ekliyorlar. Şirket anlaşmaya samimi bir şekilde katılmaya devam ettiğini belirtse de, sendika gelecekte daha fazla iş bırakma eylemi planladığını duyurdu. Bir Samsung sözcüsü, "şirketin sendikalarla samimi bir şekilde görüşme yapmaya devam ettiğini ve anlaşmaya yönelik her türlü samimi çabayı gösterdiğini" bildirdi.