Yeni Otomobil Kontrolleriyle Güvenli Sürüşe Destek Fiziksel Düğmeler

Yeni Otomobil Kontrolleri Sürüş Güvenliği İçin Değişim
2 026'da Yeni Otomobil Kontrolleri Daha Güvenli Sürüş İçin Fiziksel Düğmeler Geri Dönüyor

Otomotiv endüstrisindeki gelişmeler takdire şayan olsa da bazı değişiklikler hoş karşılanmıyor. Son yıllarda aşırı kullanılan parlak "piyano siyahı" trimlerden sıkıldık. Ayrıca, eskiden ayrı kontrol düğmeleri olan fonksiyonların dokunmatik ekranlara taşınması da endüstrinin aşırı bağımlılığı olarak görülüyor. Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı (Euro NCAP) da bu konuda aynı fikirde ve 2026'da kontrollerde değişiklik öneriyor.

Euro NCAP'in stratejik gelişim direktörü Matthew Avery, "Dokunmatik ekranların aşırı kullanımı endüstri genelinde bir sorun. Neredeyse tüm araç üreticileri önemli kontrolleri merkezi dokunmatik ekranlara taşıyor, bu da sürücülerin gözlerini yoldan ayırmalarına neden oluyor ve dikkat dağılmasına yol açıyor" diyor. "2026'da uygulanacak olan yeni Euro NCAP testleri, üreticileri temel fonksiyonlar için ayrı, fiziksel kontrol düğmeleri kullanmaya teşvik edecek. Bu sayede gözlerin yoldan uzaklaşma süresi sınırlanacak ve daha güvenli sürüş teşvik edilecek" şeklinde ekliyor.

Euro NCAP burada her şeyin ayrı bir düğme veya anahtar olmasını zorunlu kılmıyor. Ancak, organizasyon sinyal lambaları, tehlike lambaları, silecekleri, kornayı ve Avrupa Birliği'nin eCall özelliği gibi acil durum özelliklerini ayrı, fiziksel kontrollerle görmek istiyor. Tesla bu konuda en fazla risk altında olan marka olabilir, çünkü son dönemde fiziksel direksiyon saplarını bırakarak sinyal fonksiyonlarını direksiyon üzerindeki haptik düğmelere taşıdı. (Ferrari de sinyal lambalarını direksiyon üzerinde bulunduruyor, ancak Euro NCAP veritabanında yer almadığı için muhtemelen bu durumu umursamıyor.)

Euro NCAP bir devlet düzenleyicisi olmadığı için bu fonksiyonlar için fiziksel kontrollerin kullanılmasını zorunlu kılma gücüne sahip değil. Ancak Euro NCAP'den beş yıldızlı güvenlik puanı almak, ABD'deki Insurance Institute for Highway Safety'nin çok aranan "Top Safety Pick" programı gibi güçlü bir satış noktası. Bu nedenle, bu baskının etkili olacağı muhtemel. Belki de aynı şeyi IIHS için yapmak gerekiyor.

Yeniliklerle dolu otomotiv endüstrisinde, güvenliği ve sürücü odaklı tasarımı öncelikli hale getirmek, sadece tüketiciye değil aynı zamanda sürücülerin ve yolcuların güvenliğine de katkı sağlayacaktır. 2026'da uygulanması planlanan yeni kontroller, bu yönde atılmış önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor.


Fortnite ve Fallout Buluşmasının Heyecan Verici Detayları | Oyun

Melih ÖZKAŞ

Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ