MacOS Sequoia Apple'ın WWDC 2024 Tanıtımı ve Detayları

Yeni MacOS 15 Sequoia Güncellemesi İle Yeniden Tanışın
A pple'ın macOS 15 güncellemesi Sequoia olarak adlandırılıyor. Bu sonbaharda gelecek olan 2024 Mac yazılımı, iPhone yansıtma ve bildirimleri, yeni bir şifreler uygulaması ve Safari güncellemeleri içeriyor. Elbette, ayrıca Apple Intelligence da bulunuyor. Yeni yazılım, Apple'ın Apple Park'taki WWDC 2024 ana etkinliğinde duyuruldu.

Şirketin diğer 2024 güncellemeleri gibi, macOS Sequoia da Apple Intelligence içeriyor. Sistem genelinde yazı araçları, Mail, Notlar, Sayfalar ve üçüncü taraf uygulamalarda çalışacak. Yapay zeka bileşenleri metni yeniden yazabilir, düzeltebilir ve özetleyebilir.

Sequoia ayrıca Apple'ın resim oluşturma aracı Image Playground'u da içeriyor. Bu özellik, animasyonlar, illüstrasyonlar ve eskizler de dahil olmak üzere çeşitli stillerde "eğlenceli görüntüler" oluşturmanıza olanak tanır. Özellik, Apple'ın temel uygulamalarına entegre edilmiştir ve ayrı bir uygulamaya sahiptir.

Siri'ye Yazarak özelliği de Sequoia'da Mac'e geliyor, size sesli ve metin tabanlı sohbetler arasında geçiş yapma imkanı sağlar. Ayrıca OpenAI'ın botuna isteklerinizi göndermek için kullanıcı izni isteyen Apple Intelligence'ın ChatGPT entegrasyonunu da kullanabilirsiniz.


Yeni MacOS 15 Sequoia Güncellemesi İle Yeniden Tanışın - 2

iPhone yansıtma, Mac'inizi telefonunuzla görüntülemek, kontrol etmek ve etkileşimde bulunmak için kullanmanıza olanak tanır. iOS uygulamalarına erişmenizi sağlar ve yakındaki telefonunuzdan bildirim almanıza olanak tanır.

macOS Sequoia ayrıca yeni bir Windows benzeri pencere düzenleme aracı ekler. Bir uygulamayı ekranın kenarına sürükleyin ve macOS otomatik olarak nereye yerleştireceğini önerir. Pencereleri hızlı bir şekilde yan yana veya köşelere yerleştirebilirsiniz. Sequoia ayrıca karoları daha hızlı düzenlemek için yeni klavye ve menü kısayolları da içerecek.

Apple, WWDC anahtar konuşmasında yeni video konferans özelliklerine de öne çıkardı. Sunucu Önizleme, arama partneriniz tarafından görülmek üzere olacaklarınızı görmelerinize olanak tanır ve böylece insanları potansiyel olarak kullanışsız durumlardan kurtarabilir. Diğer yandan Arka Plan Değiştirme, video çağrılarında gerçek çevrenizi yerleşik olanlar veya kendi fotoğraflarınızla değiştirmenizi sağlar.

1Password'ın geliştiricileri, Apple'ın yeni Şifreler uygulamasının tanıtımıyla bugün muhtemelen sıkıntı içindedir. iCloud Anahtar Zinciri'ne ve Safari'nin daha önce gizlenmiş şifrelerine (ve iPhone ve iPad'lerde sistem ayarlarına) dayanan bağımsız uygulama, tüm kayıtlı kimlik bilgilerinizi, doğrulama kodlarını ve güvenlik uyarılarını içerecek. Cihazlar arasında senkronize olur ve iOS, iPadOS, visionOS ve hatta Windows (iCloud for Windows üzerinden) 'da görünecektir.

Safari ayrıca bazı güncellemeler alıyor. Bunlar, Web sayfalarından ilgili bilgileri otomatik olarak algılayan Highlights ve Yeniden tasarlanmış Okuyucu modunda web içeriğinin AI destekli özetlerini sağlayan Summaries'yi içerir.
 macOS Sequoia, Oyun Taşıma Aracı 2'de gelişmiş Windows taşıma yetenekleri de dahil olmak üzere bazı oyun geliştirmelerini içerir. Apple, Mac oyunlarını iPad ve iPhone'a taşımayı da daha kolay hale getireceğini söyledi, bu da geliştiricilere Apple ekosistemi için ek bir maddi teşvik sağlayabilir.

Bu güncellemelerin detayları düşünüldüğünde, sağlam bir adım atılarak Apple'ın kullanıcı deneyiminin nasıl geliştirildiği açıkça görülüyor. Bu güncellemelerin yayınlanmasıyla birlikte, günlük iş akışlarınızı ve iletişim yöntemlerinizi dönüştürme yeteneğine sahip olacaksınız. Beklenti, bu güncellemelerin piyasaya sürülmesiyle birlikte kullanıcıların beklentilerinin oldukça üzerinde olacak. Bu konuda sizin fikirleriniz neler?