M4 Yongalı Mac'ler Geliyor Apple'ın Büyük Atılımı Bekleniyor!

Yeni M4 Mac'ler Geliyor Apple'ın Yapay Zeka Odaklı Atılımı
A pple'ın M4 Yongalı Mac'leri Yakında Karşınızda Olabilir!

Apple'ın M3 işlemcili Mac'lerini piyasaya sürmesinin ardından sadece beş ay geçti, ancak M4 yongalarıyla donatılmış dizüstü bilgisayar ve masaüstlerini görmek için uzun süre beklememize gerek olmayabilir. Bloomberg'in bildirdiğine göre, M4 işlemcili Mac'ler bu yılın ilerleyen zamanlarında piyasaya çıkabilir (Apple'ın şimdiye kadar yonga takvimi göz önüne alındığında bu çok büyük bir sürpriz olmayabilir). M3 serisi, M2 yongalarından büyük bir yükseltme sunmasa da, iddiaya göre M4 serisi, Apple'ın bu sefer yapay zeka konusunda çok daha fazla vurgu yapacağı için oyun değiştirici olabilir.

Rapora göre M4'ün en az üç ana versiyonu olacak ve Apple'ın her Mac modelini bu yongalardan biriyle güncellemesi bekleniyor. Şu anda Bloomberg, Apple'ın en azından 2025'in başına kadar iMac'ler, giriş seviyesi 14 inçlik MacBook Pro, daha güçlü 14 inçlik ve 16 inçlik MacBook Pro'lar ve M4 yongalarıyla Mac minileri piyasaya süreceğini söylüyor. 13 inç ve 15 inçlik MacBook Air'lerin M4 yongalarına sahip versiyonları ilkbaharda gelebilir, bir M4 Mac Stüdyo ise 2025 ortasında ve Mac Pro ise yılın ilerleyen zamanlarında gelebilir. Ancak yayın, planların değişebileceğini belirtiyor.

Mac mini'nin güncellemesi oldukça uzun zaman alacak çünkü Apple, bu cihazı 2023'ün Ocak ayından bu yana güncellemedi. Mac Stüdyo ve Mac Pro 2023'ün ortasında M2 güncellemelerini aldı. M3 işlemcili iMac'ler ve MacBook Pro'lar Ekim ayında geldi (Korkunç Hızlı etkinliği hatırlıyor musunuz?). Öte yandan MacBook Air, M3 güncellemesini sadece geçen ay aldı.

Yüksek kaliteli Mac masaüstleriyle, Apple, en fazla 512GB bellek destekleyebilir. En son Mac Stüdyo ve Mac Pro maksimum 192GB RAM'e sahipti, ancak önceki Intel destekli sistemler, raflardan satın alınan bileşenler kullanarak 1.5TB belleği destekliyordu. Apple, belleği daha derinlemesine kendi yongalarına entegre ettiğinden, silikon tabanlı sistemlerde RAM'i yükseltmek daha zor oluyor.

Yine de, M4 serisi için Apple'ın ana odak noktası, Microsoft ve Google gibi şirketlerle (en azından halkın algısı açısından) yetişmek istediği yapay zeka olarak belirtiliyor. Bloomberg, Apple'ın M4 yongalarının cihazdaki yapay zeka işleme yeteneklerinin, donanım ve en son macOS sürümü ile nasıl entegre olacağını, Haziran'da düzenlenecek Dünya Geliştiriciler Konferansı'nda vurgulayacağını öne sürüyor.

Şirketin, bu yılın iPhone'larında kullanılacak işlemcilerde de yapay zekaya odaklı güncellemeler planladığı belirtiliyor. Önceki raporlar, Apple'ın kendi generatif yapay zeka modelleri üzerinde çalışırken, iPhone'ların Google'ın Gemini AI'sini entegre etmek istediğini gösterdi.

Apple'ın M4 yongalı Mac'lerle gelecek olan bu büyük değişiklikler, teknoloji dünyasını heyecanlandırmaya devam ediyor. Yapay zeka odaklı bu güncellemelerle birlikte, Apple'ın Mac serisini daha da ileriye taşıması ve rekabette öne çıkması bekleniyor. Bakalım, Apple kullanıcıları bu yeni teknolojik atılımla nasıl karşılayacak? Şimdiden heyecanla bekliyoruz.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ