Apple ve Blackmagic İşbirliği Karma Gerçeklik için Yeni Kamera Yolda!

Yeni Karma Gerçeklikte Yeni Bir Oyuncak Apple Vision Pro
B lackmagic ve Canon, Apple'ın görsel gerçeklik için geliştirdiği Vision Pro ile uyumlu kamera ve lensler geliştirmek için çalışıyor. Bu yılki WWDC sunumunda Blackmagic Design ile yapılan işbirliğinin bir sonucu olarak, Apple'ın karma gerçeklik gözlüğü için etkileyici videoların yakalanmasını ve çalışılmasını kolaylaştıracak bir kamera üzerinde çalıştıkları ortaya çıktı. Dijital sinema şirketi ve üreticisi olan Blackmagic, Twitter üzerinden duyurduğu görsellerle, Apple'ın karma gerçeklik gözlüğü için içerik yakalamak üzere geliştirilen Blackmagic URSA Cine Immersive kamera üzerinde çalıştığını duyurdu.


Blackmagic Design'in duyurusunda, her göz için 8160 x 7200 çözünürlüğe ve 16 duraklık dinamik aralığa sahip 90fps stereoskopik 3D etkileşimli sinema içeriği yakalamak üzere tasarlanan bu kameranın 2024 yılında piyasaya sürüleceği belirtiliyor. Ayrıca, kullanıcıların bu kamerayı bir drone'a takarak hava videoları çekebileceğini de belirtildi. Fiyatı ise henüz açıklanmadı.Yeni Karma Gerçeklikte Yeni Bir Oyuncak Apple Vision Pro - 3

Blackmagic'in geçmişte piyasaya sürdüğü kameraların fiyatları göz önüne alındığında, bu yeni kameranın rekabetçi bir fiyatla sunulması bekleniyor. Şirketin 12K çözünürlükte video çekebilen bir kamera modelini 9.995 dolar, 6K çözünürlükte video çekebilen tam kare modelini ise 2.595 dolara piyasaya sürdüğü düşünüldüğünde, Apple Vision Pro için tasarlanan bu yeni kameranın da benzer şekilde uygun bir fiyatla sunulması bekleniyor.

Ayrıca, Canon'un WWDC'de tanıttığı R7 kamerası için geliştirdiği yeni lens olan 7.8mm f/4 özel mekansal lensi de Apple Vision Pro için içerik yakalamak üzere tasarlanmıştır. Canon, öncesinde sanal gerçeklik için lensler piyasaya sürmüş olsa da, şirketin mevcut kameralarının hiçbiri Apple'ın gözlüğü ile uyumlu hızda video çekemeyecek kadar hızlı olmadığını belirtti.