Yeni iPad Pro'lar Apple'ın M4 Çipi ve OLED Ekranlarıyla Muhteşem Performans

Yeni iPad Pro Modelleri M4 Çipi Ultra Display XDR ile Öne Çıkıyor
A pple'ın Yeni iPad Pro Modelleri Hakkında Tüm Detaylar

Teknoloji devi Apple, yeni iPad Pro modellerini piyasaya sürdü ve bu, şimdiye kadar üretilen en laptop benzeri tabletler olarak tanımlanıyor. Şirketin yeni M4 çipi ile güçlendirilen bu cihazlar, daha hızlı performans ve daha fazla yapay zeka yetenekleri sunacak. Ayrıca, iPhone ve Apple Watch dışında, hem yeni 11 inçlik hem de (biraz daha büyük) 13 inçlik iPad Pro modellerinde OLED ekranlar kullanılacak. Bu, önceki modellerdeki LCD ve Mini LED ekranlardan bir adım önde ve daha cesur renkler, siyah seviyelerde daha derin tonlar ve çok daha iyi kontrast sunması bekleniyor.

Yeni iPad Pro'lar bu sefer tipik OLED'ler değil Apple, yeni iPad Pro'ların 1.000 nit SDR ve HDR parlaklık için "tandem" OLED ekranlara (Ultra Display XDR markası altında) sahip olduğunu belirtiyor, ayrıca 1.500 nit pik parlaklık sunuyor. Bu önceki OLED ekranların karşılaştığı parlaklık sorunlarını çözüyor ve muhtemelen Mini LED'in aşırı parlaklığını da özleyeceğinizi sanmıyoruz. 1TB ve 2TB iPad Pro modellerine ekstra 100 dolar ödeyerek nano dokulu camla ekran parlamasını azaltabilirsiniz.

OLED ekranların avantajıyla, Apple yeni iPad Pro'ları daha ince ve hafif hale getirmeyi başardı. 11 inçlik model 5.3 mm kalınlığında ve şirkete göre "bir pundan daha hafif", 13 inçlik model ise 5.1 mm kalınlığında ve "önceki modelinden neredeyse çeyrek pund daha hafif". Özellikle, Apple büyük iPad Pro'nun ürettiği en ince cihazı olduğunu söylüyor.


Yeni iPad Pro Modelleri M4 Çipi Ultra Display XDR ile Öne Çıkıyor - 2

Apple'ın M3 çipini tamamen atlayıp M4'ü iPad Pro'da tanıtması oldukça dikkat çekici bu, şirketin bu yeni tabletleri ne kadar önemsediğinin bir göstergesi. M4 çipi 10 çekirdekli bir CPU ve 10 çekirdekli bir GPU'ya sahip. Apple, M4'ün CPU'sunun M2'den%50 daha hızlı olduğunu iddia ediyor ve GPU'sunun dört kat daha hızlı olduğunu belirtiyor. Ayrıca, yapay zeka performansı olarak 38 TOPS (tera işlem/saniye) seviyesine ulaşabilen bir Neural Engine'e sahip. Bu, şu anda piyasada bulunan herhangi bir işlemciye göre daha hızlı ve hafif bir şekilde Snapdragon X Elite çiplerine göre 45 TOPS NPU'ya sahip olacak.

Diğer yeni donanımlar açısından, iPad Pro'lar Smart HDR görüntüleri çekebilen 12 megapiksel arka kameraya sahip olacak. Ayrıca, belgeleri tanımlayabiliyor ve True Tone flaşı sayesinde daha kolay bir şekilde tarayabiliyor. Apple, yapay zeka kullanarak birden fazla görüntüyü birleştirerek daha net bir tarama görüntüsü elde edebileceğini iddia ediyor. Ayrıca, Apple gözden geçirilmiş 10. jenerasyon iPad'de olduğu gibi iPad Pro'nun web kamerasını tabletin yatay konumunun üst kısmına taşıdı, bu da daha geniş video görüşmeleri için yardımcı olacak. (Tableti dikey görünüme çevirdiğinizde, yatay görünüme döndüğünüzde her zaman bir tarafa baktığınızı hissettiren o düzenlemeden sonra bu oldukça faydalı olacak.)


Yeni iPad Pro Modelleri M4 Çipi Ultra Display XDR ile Öne Çıkıyor - 3

Bunun yanı sıra, Apple'ın yeni Magic Keyboard'u (11 inçlik için 299 dolar, 13 inçlik için 349 dolar) iPad Pro'yu bir dizüstü bilgisayar gibi hissettirmekte büyük rol oynuyor. Metal bilezik üzerine, fonksiyon tuşlarına ve çok daha büyük bir parmak izi okuyucuya sahip. Şirket, bunun iPad Pro'yu bir MacBook gibi kullanmayı daha kolaylaştıracağını iddia ediyor (umut edelim ki gerçekten bunu sağlamak için iOS 18 çoklu görev güncellemelerini görmeyiz). Sanatçılar için ise, Apple sıkma ve yuvarlanma yeteneklerine sahip yeni 129 dolarlık bir Pencil Pro ve haptik geribildirimli bir kalem de tanıttı.

Yeni iPad Pro, 11 inçlik model için 999 dolardan (5G ile 1.199 dolar) ve 13 inçlik model için 1.299 dolardan (5G ile 1.499 dolar) başlıyor. Bu fiyatlar, önceki modellere göre 200 dolar daha fazla, Apple'ın bu cihazları daha çok dizüstü bilgisayar benzeri konumlandırdığına dair başka bir işaret.

Apple'ın 'Let Loose' etkinliğinden canlı tüm haberleri buradan takip edebilirsiniz.


Yeni iPad Pro Modelleri M4 Çipi Ultra Display XDR ile Öne Çıkıyor - 4

Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ