Yeni Nesil 911 Carrera GTS Hibrit Motor ve Tasarım Değişiklikleri

Yeni GTS Modeliyle Porsche 911 Hibrit Teknolojiye Geçiş Yaptı!
P orsche, efsanevi modeli 911'in güncellemelerini duyurdu. 911 Carrera'da güncellenmiş bir motor ve tasarım değişiklikleriyle 992 nesil makineyi taze tutmayı başardı. Ancak en ilginç güncelleme, 911 Carrera GTS modelinde bulunan tamamen yeni bir hibrit güç aktarma sistemi oldu. Artık bir hibrit 911 satın alabilirsiniz.

Porsche, 911'e elektrifikasyon eklemesiyle ilgili genellikle "teknoloji yeterince hafif olduğunda yapacağız" şeklinde bir cevap vermişti. Ancak şimdi, büyük araçları olan Cayenne, Panamera ve Taycan modellerine ek olarak, 911'e de elektrikli güç aktarma sistemi ekledi. 911, 1963'ten bu yana biraz büyümüş olsa da hala göreceli olarak küçük bir araç olma özelliğini koruyor. Arka aksın hemen ardındaki motor bölmesi geniş değil, bu nedenle yüksek voltajlı bir batarya ve elektrik motorlarının dikkatlice yerleştirilmesi gerekiyordu.


Yeni GTS Modeliyle Porsche 911 Hibrit Teknolojiye Geçiş Yaptı! - 2

Yeni 911 Carrera GTS'de hala arka bölümde yatay konumlandırılmış altı silindirli bir motor bulunuyor. Porsche, motorun delik çapını (97 mm) ve strokunu (81 mm) artırarak motorun kapasitesini 3.0 L'den 3.6 L'ye yükseltti. Tek başına, altı silindirli turbolu boksör motor, eski motora göre biraz daha fazla güç üretiyor ve aynı miktarda tork sağlıyor 478 hp (357 kW) ve 420 lb ft (570 Nm).

Ancak bu motora yalnız değil. F1 araçlarındaki gibi, aslında bir çift hibrit sistem bulunuyor. Sürekli uyarılmış senkron motor, sekiz vitesli PDK şanzımanın içine entegre edilmiş durumda. Ayrıca, motorun tek bir turboşarjında da bir motor jeneratör ünitesi bulunuyor. Bu birleşik hibrit güç aktarma sisteminin toplam gücü 532 hp (398 kW) ve torku ise 609 Nm.

Ayrıca, Porsche 911'i artık varsayılan olarak iki kişilik yapmaya başladı, ancak isteğe bağlı olarak arka koltuklar yine de eklenebiliyor. İç mekanda da Taycan veya Panamera'da bulunan 12.6 inçlik kavisli dijital ekran kullanılmaya başlandı. GTS modeli, Coupe, Cabriolet ve Targa olmak üzere üç gövde stili seçeneği sunuyor. Ancak yeni hibrit güç aktarma sistemiyle manuel şanzıman seçeneği bulunmuyor.


Yeni GTS Modeliyle Porsche 911 Hibrit Teknolojiye Geçiş Yaptı! - 3

Porsche, 911 Carrera GTS'nin ABD'deki başlangıç fiyatının 164,900 dolar olacağını ve GTS'nin 2024 sonunda piyasaya çıkmasının beklendiğini duyurdu.

Bu son güncellemelerle Porsche'un efsanevi 911 modeli, teknolojiye ayak uydurarak spor otomobil segmentindeki iddiasını sürdürüyor. Önümüzdeki dönemde hibrit teknolojisinin 911'in performans ve verimliliğine nasıl etki edeceğini merakla bekliyoruz.


Yeni GTS Modeliyle Porsche 911 Hibrit Teknolojiye Geçiş Yaptı! - 4