Google I/O 2024'te Wear OS 5 Yenilikler ve İyileştirmeler | Teknoloji

Yeni Google Wear OS 5 İncelemesi Pil Ömrü Artışı | Teknoloji
G oogle, bugün I/O geliştirici konferansında Wear OS 5'i tanıttı platformla birlikte gelen yeni özellikler ve diğer iyileştirmeleri gösterdi. Şirket, henüz nihai sürümünü yayınlamaya hazır değil, ancak geliştirici önizlemesi zaten artırılmış pil ömrü sunuyor. Örneğin, Google, kullanıcı bir maraton koşarsa, Wear OS 5'in Wear OS 4'e göre %20 daha az güç tüketeceğini belirtti. Wear OS 4, destekleyen akıllı saatler için pil ömrü iyileştirmeleri getirmiş olsa da, cihazın gücünü daha iyi yönetebilirdi. Google, geliştiricilere pil ve güç tasarrufu konusunda yeni bir rehber sundu böylece daha verimli uygulamalar oluşturabilmeleri sağlandı.


Yeni Google Wear OS 5 İncelemesi Pil Ömrü Artışı | Teknoloji - 2

Ayrıca, Google, Watch Face Formatında yeni özellikler başlattı. Geliştiricilere farklı türde bilgi gösteren saat yüzleri yapma imkanı tanıdı. Bu güncelleme ile, hava durumu bilgisini anlık olarak gösterebilen uygulamaların yapılandırılmasına da imkan sağladı, sıcaklık ve yağmur olasılıkları gibi. Şirket ayrıca yeni komplikasyon türlerini desteklemeye başladı. Bunlar, kullanıcının bir hedefi olmasına rağmen bunu aşabileceği veriler için "hedef ilerlemesi," ve ayrı alt kümeleri temsil etmek için kullanılan "ağırlıklı unsurlar" olarak adlandırıldı.

Wear OS 5, eski uygulamalarda yeni uygulamaların ve işlevlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Google'ın platform için geliştirdiği Health Connect API, arka planda çalışırken bile uygulamaların kullanıcı verilerine erişmelerine izin verecek. Ayrıca, kullanıcılardan alınan açık izinle son 30 güne ait sağlık bilgilerine erişim sağlayacak. Son olarak, Wear OS 5'in Health Services API'si koşu için yer temas süresi ve adım uzunluğu gibi yeni veri tiplerini destekliyor.Google, Wear OS 5'in ne zaman kullanıma sunulacağını açıklamadı, ancak öncülü Wear OS 4, 2023'te Samsung Galaxy Watch 6 ile piyasaya sürüldü. Bu takvime ve mevcut platformu destekleyen cihazlara dayanarak, Watch OS 5'in bu yılın ilerleyen dönemlerinde Samsung Galaxy 7 veya Pixel Watch 3 ile piyasaya sürülebileceği tahmin ediliyor.

Google I/O 2024'ten tüm haberleri sitemizden takip edebilirsiniz!Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ