Google Artık Kaybolan Eşyaları 'Bul Beni' Bulma Şansı Sunuyor

Yeni Google 'Bul Beni' Teknolojisi Cihazlarınızı Hemen Bul
G oogle, Beklenen 'Bul Beni' Teknolojisini Sonunda Kullanıma Sundu!

Teknoloji devi Google, geçtiğimiz yılki I/O etkinliğinde konusunu açtığı 'Bul Beni' ağını nihayet kullanıma sunuyor. Bu teknoloji, bir milyardan fazla Android cihazının oluşturduğu kalabalık bir ağı kullanarak insanların kaybolan cihazlarını bulmalarına yardımcı oluyor. Temel işlevi, Apple ve Tile gibi benzer uygulamalarla uyumlu bir şekilde çalışıyor. Bugün ABD ve Kanada'daki Android kullanıcıları için kullanıma sunulan bu özellik, yakında dünya genelinde de kullanıma açılacak.

Uygulama indirildikten sonra, kişiler uyumlu Android telefon ve tabletleri bulmak için kullanabilecekler. Bu araç sayesinde cihazlarınızı komut vererek çaldırabilir ve konumlarını harita üzerinde görebilirsiniz. Bu harita verileri, cihazlar internete bağlı olmasa dahi çalışıyor. Pixel 8 ve Pixel 8 Pro akıllı telefonları, kapalı veya şarjı tamamen bitmiş olsalar dahi harita üzerinde görünecek. Bu oldukça pratik görünüyor.

Teknoloji henüz günlük eşyalar için kullanılabilir durumda değil, fakat yakında bu özellik de kullanıma sunulacak. Mayıs ayı içerisinde Chipolo ve Pebblebee Bluetooth takip cihazları, 'Bul Beni' uygulamasına entegre edilecek. Bu sayede kullanıcılar arabalarındaki anahtarları, çantaları, cüzdanları hatta belki kaybolan evcil hayvanlarını bile bulabilecekler. Üzerinde çalışılan yeni takip cihazları, bu ağa özel olarak inşa ediliyor.

Pebblebee'nin sunacağı ürünler arasında etiketler, klipler ve cüzdanlar için ince kartlar bulunuyor. Bu ürünlerin raflardaki yerini, Mayıs sonu veya Haziran başı gibi alması bekleniyor. Chipolo ise One Point ve Card Point adlı takip cihazlarını, Android cihazlar için üretiyor ve bunlar da Mayıs ayında kullanıma sunulacak. Google, bu yılın ilerleyen dönemlerinde Motorola ve eufy gibi şirketlerin ürünlerinin yanı sıra daha fazla takip cihazının da kullanıma sunulacağını belirtiyor.

Google'ın 'Bul Beni' servisi ayrıca Nest akıllı ev cihazları ile entegre bir çalışma prensibine sahip. Evin içerisinde bir şey kaybettiğinizde, 'Bul Beni' uygulaması, bu eşyanın konumunu zaten mevcut olan Nest cihazlarıyla ilişkilendirerek size gösterecek. Bu özellik, eşyalarınızı kolayca bulmanızı sağlayacak pratik bir referans noktası olacak.

Son olarak, eşyanın konumunu diğer insanlarla paylaşma imkanı da oldukça ilgi çekici bir özellik. Böylece arkadaş ve aile üyeleri, sizin değerli eşyalarınızı gözlemlemeye yardımcı olabilecek. Google, bu şekilde insanların 'birlikte ve bölüşerek' kaybolan bir şeyi aramalarına olanak tanıyacak.
 


Yeni Google 'Bul Beni' Teknolojisi Cihazlarınızı Hemen Bul - 2

Yeni 'Bul Beni' takip teknolojisi, Android 9 ve üstü sürümünü çalıştıran cihazlarda kullanılabiliyor. Bu işletim sistemi 2018 yılında piyasaya sürüldüğü için oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Android cihazlar ve Bluetooth etiketlerin yanı sıra uyumlu diğer ürünler için de gelecekteki yazılım güncellemeleri, JBL ve Sony gibi birçok kulaklık markası ile entegrasyon sağlayacak.

Elbette, bu tür teknolojilerle ilgili gizlilik endişeleri de söz konusu. The Verge'de yer alan bir habere göre, Google kullanıcıların rahatsız hissetmeleri halinde hizmetten çıkış yapabilecekleri bir web portalı üzerinden hizmeti kullanmamayı tercih edebileceklerini belirtiyor. Raporlar, teknolojinin bir süredir hazır olduğunu ancak Google'ın, Apple'ın takip korumalarını iOS'e entegre etmesini bekleyerek, takip endişeleriyle başa çıkmak adına bu özelliği geciktirdiğini gösteriyor. İki şirket, geçtiğimiz yıl takip cihazlarının yanlış kullanımına karşı mücadele etmek için endüstri standartları geliştirmek üzere bir ortaklık başlattı. Apple, takip cihazlarının yanlış kullanımına karşı güncellenmiş korumaları iOS 17.5'in beta sürümüne uyguladı.Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT