Google Akıllı Ev Entegrasyonu Yeni Boyut kazanıyor

Yeni Google API'larıyla Ev ve Uygulamalar Entegrasyonu
G oogle, 600 milyondan fazla cihaza bağlı olan Home platformunu üçüncü taraf geliştiricilere açarak yeni API'lar üzerinden entegrasyon imkanı sunuyor. Bu gelişme, akıllı ev odaklı olmasa da herhangi bir uygulamanın, örneğin bir yemek servisi uygulamasının akşam yemeğini getirmeden önce dış mekan aydınlatmasını açabilmesine olanak tanıyacak.

Bu yeni API'lar, Matter altyapısını temel alıyor ve Google, gizlilik ve güvenliği öncelikli olarak göz önünde bulundurarak oluşturduğunu belirtiyor. API'lere erişmek isteyen geliştiriciler, uygulamalarını yayınlamadan önce sertifikasyon sürecini geçmek zorunda kalacaklar. Ayrıca, uygulamalar, kullanıcının açıkça onayı olmadan akıllı ev cihazlarına erişemeyecekler.

API'leri entegre etmeye başlayan geliştiricilerden biri de Eve. Bu uygulama sayesinde akıllı perdelerin gece sıcaklık düştüğünde otomatik olarak kapanmasını sağlayabileceksiniz. Bir egzersiz uygulaması ise terlemeye başlamadan önce size bir fanı açabilir.

Google, API'lerle ilgili bir bekleme listesi bulunması ve seçilmiş ortaklarla çalışması nedeniyle yavaş adımlarla ilerliyor. Şirket, API'lere erişimi aşamalı olarak açmayı planlıyor ve bu API'leri kullanan ilk uygulamalar bu sonbaharda Play Store ve App Store'a gelecek.


Bu gelişmelerin yanı sıra, Google televizyonları akıllı ev merkezlerine dönüştürüyor. Bu yılın ilerleyen dönemlerinde, Chromecast with Google TV ve Android 14 veya üstü sürümü çalıştıran belirli LG TV modelleri aracılığıyla akıllı ev cihazlarını kontrol edebileceksiniz.

Google'ın üçüncü taraf geliştiricilere kapılarını açması ve akıllı ev teknolojisinin günlük yaşamımızdaki etkisini genişletmesiyle, beklenen gelişmelerin heyecanla takipçisi olacağız. Bu sayede daha akıllı ve bağlantılı bir dünya bizi bekliyor olacak.



Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT