Firefox'ta Yapay Zeka Web Sayfalarında Sohbet Botları ile Anında Bilgi Alın

Yeni Firefox Deneyimi Web Sohbet Botlarıyla Bilgiye Hızlı Erişim
F irefox, yapay zeka (AI) özelliklerini tarayıcıya entegre etmeye hazırlanıyor. Mozilla'nın son çabası, tarayıcının Nightly sürümünde denenen deneysel bir özellik. Bu özellik sayesinde, web sayfalarında bir metin seçip sağ tıklayarak tercih ettiğiniz sohbet robotuna bilgi özetini isteyebilir, dilini basitleştirmesini talep edebilir veya alıntı üzerinde bilgi ve hafıza testi yapabilirsiniz.

Mozilla'ya göre, herhangi bir sohbet botu kullanımı tamamen isteğe bağlıdır ve hiçbiri Firefox'un temel işlevlerine entegre değildir. Eğer bu özelliği denemek istiyorsanız, tarayıcının deneysel Nightly sürümüne ihtiyacınız olacak (bu, Mozilla tarafından "kararsız test ve geliştirme platformu" olarak tanımlanmıştır, bu nedenle dikkatli olunması önemlidir). Ayarlar bölümüne gidip, Nightly Deneyleri'ne tıklayarak AI Sohbet Botu Entegrasyonu seçeneğini aktif hale getirip, istediğiniz bir sohbet botunu seçebilirsiniz.


Sohbet botunu kenar çubuğunuza kalıcı olarak eklemek isterseniz, araç çubuğuna sağ tıklayarak Özelleştir'i seçmelisiniz. Ardından, kenar çubuğu simgesini araç çubuğunuza sürüklemelisiniz.

Mozilla, bu özelliği size, sohbet botlarını deneyip hangisinin sizin için en iyi çalıştığını görmek (veya hiç kullanmak isteyip istemediğinizi öğrenmek) için bir fırsat olarak sunuyor. "Tüm bu modeller hala geliştiriliyor ve iyileştiriliyor," organizasyon, blog gönderisinde belirtti. "Hiçbirisi mükemmel değil, ve her biri bazı şeylerde iyi, diğerlerinde değil." Mozilla, bu sohbet botu deneyimini Firefox'un beta ve nihai sürümlerine getirmeden önce geliştirmeyi sürdüreceğini ekledi.Organizasyon, ürünlerine sohbet botlarını entegre etme konusunda diğer tarayıcı üreticilerini izliyor. Elbette, Microsoft ve Google, sırasıyla Edge ve Chrome'a Copilot ve Gemini'yi getirdi. Opera ve DuckDuckGo gibi tarayıcılar da bu alana giriş yaptı.

Bu gelişmelerle birlikte, tarayıcı deneyimi giderek daha kişiselleşmekte ve yapay zeka, web tarama sürecini büyük ölçüde etkilemeye başlamaktadır. Mozilla'nın bu adımıyla Firefox'un rekabetçi bir şekilde teknoloji alanında ilerlemesi ve kullanıcı deneyimini geliştirmesi beklenmektedir. Bu girişim, kullanıcıların internet üzerindeki bilgiye erişimini ve anlamasını kolaylaştırmayı hedeflemektedir.