Yeni Elektrikli Porsche Macan Teknoloji Harikası

Yeni Elektrikli Porsche Macan Premium | Otomobil Haberleri
Y eni Elektrikli Porsche Macan Hakkında Tüm Detaylar

Porsche'nin yıllar içinde sağlam bir itibar kazanan modeli Macan, premium orta boy crossover segmentine hot hatch benzeri sürüş keyfi getirmesiyle tanınıyor. Gelecek yıl, bu modelin tamamen elektrikli bir versiyonu piyasaya çıkacak. Yeni Macan, Volkswagen grubuna ait Audi ile paylaşılan yeni bir elektrikli araç platformundan faydalanacak. Los Angeles'ta prototip Macan EV'leri kullanma fırsatı bulduk ama o zamanlar Porsche, teknik detaylar konusunda oldukça ketumdu. Almanya'daki fabrika ziyaretimizde ise araçların üretileceği fabrika yetkililerinden biraz daha fazla bilgi edindik.

PPE (Premium Platform Electric)


Yeni Macan, Audi ile birlikte geliştirdiği Premium Platform Electric'i kullanan ilk elektrikli araçlardan biri olacak. Yakın gelecekte PPE tabanlı diğer elektrikli araçlar arasında Audi Q6 e tron SUV, A6 e tron sedan ve belki de bir station wagon bulunuyor. PPE geliştirme süreci, Volkswagen Grubu'nda herkesin umduğu kadar sorunsuz geçmedi. Bu süreçte, VW Grubu'nun yeni yazılım bölümü CARIAD'da yaşanan yazılım sorunları önemli bir etken oldu. Ancak ilk PPE araçları yakında piyasaya sürülecek ve Macan'in 3 milyon kilometreden fazla test edilmiş olduğunu öğrendik.

Yeni Motor Üniteleri


Macan'ın kalıcı mıknatıslı senkron elektrik motorları, Porsche Taycan'da bulunanlarla benzerlik gösteriyor ve tüm PPE araçları gibi 800 V ile çalışıyor. Daha yüksek gerilim, kablolar için daha az bakır gerektiriyor ve hızlı DC şarjda ek bir avantaj sağlıyor. Porsche, rotorlardaki manyetlerin laminasyonunun Taycan'a göre geliştirildiğini ve su soğutmasının da iyileştirildiğini belirtiyor. Ön ve arka aks tahrik üniteleri arasında hafif farklar bulunuyor. Ön tahrik ünitesi, stator için U şekilli alçak bakır teller ve invertörde silikon elektronikler kullanırken, arka tahrik ünitesi I şekilli stator telleri ve invertörde silikon karbür kullanarak daha yüksek anahtarlama frekanslarına olanak tanır.

Yeni Batarya Paketi


Tüm Macan modelleri, 100 kWh (brüt kapasite) batarya paketiyle donatılacak. Bu paket, her biri 15 prizmatik hücre içeren 12 modül kullanıyor ve nikel kobalt ve manganez hücre kimyası kullanıyor. Porsche, paketin Taycan'ınkinden %23 daha fazla enerji yoğunluğuna sahip olduğunu ve modül başına çok daha fazla enerji içeriği bulunduğunu belirtiyor. Şarj portları araçın her iki tarafında da bulunacak ve her ikisi de 11 kW'a kadar AC şarjı kabul edecek. 800 V DC hızlı şarjda, Macan'ın şarjı %10 80 arasında 22 dakika içinde doldurabildiği söyleniyor.

Yeni Bilgi Eğlence Sistemi


Aracın iç donanımında, PCM'nin (Porsche's Communication Management) yeni bir sürümü bulunacak. Artık Android Automotive OS üzerine inşa edilen sistem, Cerence tarafından sağlanan mükemmel bir yerel ses kontrolüne sahip olacak. Ayrıca, kokpitte bulunan ambiyans ışık şeridi, çeşitli olaylar için görsel ipuçları sağlayacak, örneğin, ses asistanının dinlendiğini veya şarj durumunu gösterecek.

Yeni Porsche Macan hakkında tüm bu bilgiler, elektrikli araç dünyasında dikkat çeken bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Gelecekteki kullanıcılar, bu yeni teknolojik özelliklerle donatılmış olan Macan'ın sürüş keyfi ve performansından oldukça memnun kalacaklar.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ