İNGİLTERE YENİ DİJİTAL PAZAR KANUNUYLA TEKNOLOJİ DEVLERİNE YENİ KURALLAR

Yeni DPRT Kanunuyla İngiltere Dijital Rekabeti Güçlendiriyor
İ ngiltere, Avrupa Birliği'nin Dijital Pazarlar Yönetmeliği'nin (DMA) ülke versiyonu olarak kabul edilen DPRT kanununu kabul etti. Milletvekilleri, Temmuz ayında yapılacak genel seçim öncesinde parlamentonun 30 Mayıs'ta feshedilmeden önce DPRT Kanunu'nu hızla kabul ettiler.

DPRT'nin genel amacı, dijital pazarlarda rekabeti düzenlemek ve artırmaktır. Kraliyet Onayı alındıktan sonra yasal hale gelecek olan bu kanun, bu yılın ilerleyen dönemlerinde yürürlüğe girecek.


DMA'ya genel olarak benzer olan bu kanun, Avrupa Birliği'nin, birçok büyük teknoloji şirketinin hizmetlerini ve ürünlerini "geçit bekçisi" olarak nitelendirmesine ve bunlar üzerinde daha katı kurallar koymasına yol açmıştı. DPRT, Rekabet ve Piyasalar Otoritesi'nin bir bölümü olan Dijital Pazarlar Birimi'ne (DPB) "önemli ve köklü bir pazar gücü" ve "stratejik bir öneme sahip bir konuma" sahip şirketlere Stratejik Pazar Durumu (SPD) atama yetkisi veriyor.

Diğer konuların yanı sıra, SPD şirketleri, DPB tarafından belirlenen adillik, açıklık, güven ve şeffaflık temellerine dayalı davranış kurallarına uymak zorunda kalacak. DPB, her bir işletme için davranış gereksinimlerini tanımlamak için geniş bir çerçeve oluşturmuştur. Bir şirket davranış kurallarını ihlal ederse, global gelirinin yüzde 10'una kadar bir para cezasıyla karşı karşıya kalacak.
Meta ve Google gibi şirketlerin, Google Haberler gibi hizmetlerinde İngiltere haber yayıncılarına ücret ödemesi yapmaya zorlanabileceği veya belki de yapay zeka ürünlerinde ücret ödemesi yapmaları gerekebileceği önerileri var. Başkaları, Apple’ın iOS'ta yan yükleme ve üçüncü parti uygulama mağazalarına izin vermesinin gerekebileceğini söyledi, ki bu da AB'de olduğu gibi. Şirketler ayrıca arama sonuçlarında kendi ürün ve hizmetlerini önceliklendirmelerine engel olunabilir. Ancak, her bir SPD için belirli gereksinimler henüz detaylandırılmamıştır.

DPRT ayrıca abonelikler, gereksiz ücretler, sahte yorumlar, bilet yeniden satışları, birleşmeler, rekabet yasaları ve tüketici koruması gibi konularda da etkileri bulunmaktadır. Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, bir şirketin bir tüketici yasasını ihlal ettiğine karar verirse, ilk kez ciddi bir para cezası uygulama yetkisine sahip olacak ve bunun için mahkemelerden geçmesine gerek olmayacak.

Bu gelişmeler, dijital pazarlardaki büyük teknoloji şirketleri üzerinde önemli etkilere sahip olabilir ve bu durumun takip edilmesi gerekebilir. İlerleyen süreçte, konuyla ilgili yaşanacak gelişmeleri yakından takip edeceğiz.