Starliner Uçuşunda NASA Astronotları Başarı Çağrısı

Yeni Boeing'un insanlı Starliner uçuşu İşte Detaylar!
B oeing'un insanlı ekiple yaptığı ilk Starliner uçuşu, nihayet United Launch Alliance'nın Atlas V roketinin üstünde başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldı. NASA astronotları Butch Wilmore ve Sunita Williams, Starliner kapsülüne girdi ve 1008 AM ET'te gerekli kontrolleri tamamladı. Astronotların kapsüle girişinden neredeyse 30 dakika sonra, ULA CEO'su, şirketin "yer tarafında üst kaplama valfleri ile ilgili bir sorunu çözmekte olduğunu" ve bunun yazılım entegrasyon laboratuvarından geçirildiğini ve sonra uygulanacağını tweetledi. Sonuç olarak, ULA bir çözüm bulmayı başardı ve uzay aracı 1052AM ET'te havalanmış oldu.


6 Mayıs'ta, şirketler, iniş takımının ULA Atlas V roketinin Centaur üst aşamasındaki sıvı oksijen tankındaki basınç düzenleme valfinin "anormal davranışını" tespit etmesinin ardından, fırlatmayı başlatılmasından iki saat sonra iptal ettiler. Vanalar değiştirildi ve Starliner ekipleri, uzay aracının hizmet modülünde "küçük bir helyum sızıntısı" keşfetmeleriyle bir başka fırlatma denemesi yapmaya hazırdılar. NASA ve Boeing, Starliner'ın fırlatma tarihini ileri atmaları gerekti çünkü sızıntının uçuşu nasıl etkileyeceğini araştırmak zorunda kaldılar. Sonunda, bunun görevin güvenliğine tehdit oluşturmadığını belirlediler ve 1 Haziran için bir fırlatma denemesi planladılar. Geçen haftaki fırlatma, son anda "terminal sayıma geçtikten sonra, bilgisayar yer fırlatma sıralayıcısının doğru işletim yapılandırmasına yüklenmemesi" nedeniyle iptal edilmişti.
NASA astronotları dışında, Starliner, 300 pound yemek ve mürettebat tarafından talep edilen diğer malzemeleri içeren 760 pound kargo ile uçtu. Wilmore ve Williams, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bulunan mürettebatın talep ettiği görevler yapmak için ISS'de sekiz gün geçirecekler. NASA, görev başarıyla tamamlanırsa, Starliner'ı ve sistemlerini uzay istasyonuna mürettebat taşıma görevlerine hazır hale getirmek için "Starliner'ın ve sistemlerinin sertifikalandırılma sürecini başlatacağını" belirtti.

Starliner'ın başarılı fırlatması, uzay teknolojisi alanında önemli bir adım ve haberlerin gelişmeye devam edeceğini unutmayın!