BMW X2 Yeni Nesil Crossover Modelinin Özellikleri ve Teknolojisi

Yeni BMW X2 Tasarım ve Teknoloji | Otomobil İnceleme
B MW'nin Yeni X2 Yenilikçi Tasarım ve Teknolojiyle Donatılmış Bir Crossover

Geçtiğimiz hafta Mini Countryman John Cooper Works ile ilgili yazımızı sizlerle paylaşmıştık. Bu hafta ise aynı araç mimarisi üzerine inşa edilen BMW'nin yeni X2 crossover modeliyle ilgili detayları paylaşacağız. BMW'nin "Spor Etkinlikli Coupe" olarak adlandırdığı X2, Countryman JCW ile birçok özelliği paylaşıyor.

Yeni X2 M35is modelini, ABD'de 51,400 dolarlık başlangıç fiyatıyla sunan BMW, "Frozen Tampa Bay" adı verilen yeşil renk seçeneğiyle dikkat çekiyor. Ayrıca, ABD pazarına daha düşük güce sahip 42,000 dolarlık X2 xDrive28i modeli de sunulacak. Ancak Kuzey Amerika müşterilerine elektrikli iX2 seçeneği sunulmayacak. BMW, X2'nin küresel pazarda elektrikli modellerin beşte birini oluşturmasını bekliyor.

Yeni nesil X2, bir önceki modele göre biraz daha büyük boyutlara sahip. 179.3 inç (4,554 mm) uzunluğunda, 72.6 inç (1,844 mm) genişliğinde ve 62.6 inç (1,590 mm) yüksekliğinde olan araç, artan arka koltuk alanı ve bagaj hacmi sunuyor. Audi Q3'ten biraz daha büyük ancak Mercedes Benz GLB'den biraz daha küçük olan X2, BMW tasarım stüdyosundan çıkan en zarif araç olmasa da M35i versiyonundaki stil detayları dikkat çekici.

X2 M35i, 312 beygir gücünde (233 kW) ve 295 lb ft torkta (400 Nm) turboşarjlı 2.0 L dört silindirli bir benzinli motorla donatılmış durumda. Yedi vitesli çift kavramalı şanzımanla birlikte çalışan bu motor, tüm dört tekerleğe güç iletiyor ve aracı 60 mph (98 km/s) hıza 5.2 saniyede ulaştırıyor.

Yenilenen süspansiyon sistemiyle, X2'nin sürüş deneyimindeki en belirgin özelliklerden biri sert bir süspansiyona sahip olması. Adaptif amortisörlerin standart olarak sunulmasına rağmen, düşük hızlarda yolun bozukluklarına karşı yanal sarsıntılar hissedilebiliyor. Virajlı yollarda sürüş keyfi ise biraz eksik olsa da, vites kutusunun kontrol mantığı manuel vites değişimini gereksiz kılmıyor.

Mini Countryman JCW ile benzer şekilde, X2'nin hızlı sürüş sırasında çıkardığı sesler oldukça yapay ancak yolcuların rahatsız olmaması için araç içi hoparlörlerden iletiliyor. Sert bir şekilde yağan yağmurda X2'nin performansının etkileyici olduğu görüldü, su birikintileriyle başa çıkmakta zorlanmadı. Ancak arka cam sileceği ek bir özellik olabilirdi.

X2'nin iç mekan tasarımı biraz karmaşık olsa da, sürücü tarafında büyük bir kör nokta bulunuyor. Arka cam ise biraz küçük. Ayrıca, ön koltuklar arasına yerleştirilen saklama alanı akıllıca tasarlanmamış, akıllı telefon gibi eşyaların sığabileceği bir alan değil.

BMW'nin diğer büyük modellerinde de görebileceğiniz tasarım dokunuşları ve detaylar, X2'nin iç mekanını da zenginleştiriyor. Önceki modele göre daha ferah olan arka koltuklar, 25.3 ila 51.7 fit küp (716 ila 1,464 litre) arasında değişen geniş bir bagaj alanı sunuyor.

X2'nin donanımı, BMW'nin en yeni işletim sistemi 9'u kullanıyor. Bu sistemle entegre AirConsole oyunu, sürücülere eğlenceli bir deneyim sunuyor. Ayrıca, artırılmış gerçeklik destekli navigasyon sistemi ve My BMW uygulaması entegrasyonu da kullanıcıların beğenisini kazanıyor.

Tüm bu özellikleriyle X2 M35i, BMW bayilerinde şimdiden bulunabilir durumda. Yenilikçi tasarımı, güçlü motoru ve teknolojiye verdiği önemle dikkat çeken X2, crossover tutkunlarının ilgisini çekecek gibi görünüyor.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT