Otomobil Dünyasında BMW M2'nin Yükselişi Otomobil Haberleri

Yeni 2024 BMW M2 Hakkında Her Şey | Süper Otomobil
B MW'nin Son İçten Yanmalı Canavarı 2024 BMW M2

Otomobil dünyasında dikkat çeken bir kavşak noktasındayız. Elektrikli araçların benimsenmesi ve içten yanmalı motorlu araç üretiminin yavaş yavaş azalması doğu ile batıyı temsil ederken, fabrika çıkışı beygir gücünün ilerlemesi ve bu noktadan sonra ne kadar devam edeceği belirsiz olan yer ise kuzeyden güneye doğru ilerliyor. Bu kesişimin ortasında ise 2024 BMW M2 altı vitesli manuel, etrafında kontrol edilmiş bir kayma hareketiyle son bir hüznü ifade ederek içten yanmalı M serisi araçlarına olan BMW'nin son sevgisini yansıtıyor.

Güney Kaliforniya'nın eğlenceli dağ yolları ve Willow Springs Uluslararası Yarış Pisti'nin Streets of Willow pistinde BMW'nin en son, en küçük M serisi aracını kullandım. Bu tür bir aracın güç aktarımı ve şasisini hızla anlamak için birçok asfalt yolun harika bir karışımını düşünemiyorum. İşte M2'nin en son ve son şanzımanlı jenerasyonunu genel olarak mükemmel bir otomobil yapan özellikler.

Odaklı İçten Dışa

Görünüm subjektiftir, özellikle BMW görünümleri, fakat Ben BMW'nin M2'nin dış tasarımında iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum. İkiz böbrek ızgaraları, farlar, çamurluk genişlemeleri, egzoz uçları ve geniş çamurluklar özellikle arka çeyrek panellerde çekici. Bu kaslı küçük coupe, niyetlerini büyük hava girişleriyle dışa vuruyor. Arkalarında motorunun hava su ara soğutmasına hizmet eden bir ısı değiştirici bulunuyor. Ayrıca uzun süreli zirve performansını sağlamak için birçok başka su ve yağ soğutma sistemi de bulunmaktadır. Onu temel 2 Serisi'nden ayırmak zor değil.

İç mekanda coupe için oldukça geniş ve etrafında harika bir görüş açısı var. Test arabam, size rahat, neredeyse yarış koltuğu olan karbon fiber koltukları ve şık bir karbon tavan sunan 9,900 dolarlık Karbon Paketi'ni içeriyordu. Toplamda 6 fit 3 inçim, bu yüzden üstte kayan cam olmayışı tanrı vergisiydi ve hatta belimi geriye yaslamama gerek kalmadan pistte kask takmama izin verdi, modern arabalarda nadiren rastlanan bir şey. Koltuklara girip çıkmak biraz zor, sol bacak yan desteği biraz fazla içe itmekte ve bacak uzantısında verimli ve rahat debriyaj kullanımını engellemektedir. Bunun hemen hemen herkesin aynı sorunu yaşamayacağını düşünüyorum.

Teknoloji açısından, net 12.3 inç dijital gösterge paneli ve 14.9 inçlik dokunmatik ekran çok yer kaplıyor. BMW'nin iDrive 8 yazılımı kullanımı oldukça kolay, oldukça sorunsuz çalışıyor ve iyi bir dokunsal geri bildirime sahip. Malzeme kalitesi genel olarak oldukça iyi tüm düğmeler ve düğmeler sağlam hissetti ve Karbon Paketinde modern performans arabalarında oldukça yaygın olan sıkıcı eski piyano siyah plastik yerine şık karbon fiber süslemeler mevcut.

Yeterince Güçlü

2024 M2 hiçbir şeyi esirgemiyor. Arabanın motor bölümünde BMW'nin çift turbolu 3.0 litrelik S58 düz altılı motoru bulunmakta. 453 beygir gücü (338 kW) ve 406 lb ft (550 Nm) tork üreten motor, otomobilin 3,814 pound (1,730 kg) ağırlığında olmasına rağmen, aracın 0'dan 60 mph (98 km/s) hıza 4 saniyenin altında ulaşması sağlıyor. Ama bu daha hızlı hissettiriyor.

Devir bandı boyunca yeterli tork olduğu için genellikle turboşarjlı hallerde alışılageldiği gibi güç iletimi lineer hissettiriyor. Ancak her iki turbo da büyük hava su ara soğutucusu aracılığıyla tepe şarj basıncını ittirdiğinde hızlanma yukarı doğru oldukça açlığa dönüşüyor ve 7.200 dev/dakika devir sınırına kadar devam ediyor. Üstelik bu havlaması da efsanevi S58, yüksek devirlerde yolcuları koltuğa gömerek kükreyen bir bariton sesi çıkarıyor. Willow'un Sokağonunun viraj çıkışları ve düzlük hızlanmalar için ivme oldukça yeterli.

M2'nin agresif sesi gerçekten ona kapsamlı bir performans otomobili deneyimi sunmakta yardımcı oluyor. Motor, bir yarış arabası gibi hızla çalışıyor ve m2'nin diğer standart B58 düz altılı BMW'lerde bulunan motorlardan (ki bu motor da kötü değil) ayrılabiliyor. Kavrama kavradıktan sonra ve bir dişli seçtikten sonra devirleri, biraz diğer bir çok power plant'tan farklı olarak, bir McLaren'den daha ziyade yüksek gerilimli, küçük hacimli bir motosiklet motoruna benziyor. Egzoz borularının desibel derecesi de en yüksek hızda neredeyse toplumsal olarak kabul edilebilir durumda. Başlangıç fiyatı 63.200 dolar pek ucuz sayılmaz, ama sokak performansı için özel olarak tasarlanmış gibi hissetmeniz için kullanımının ardı arkası kesilmiyor ben bir haftada oldukça fazla mesafe kat ettim.

Bu yüzden yakıt ekonomisinin tam olarak M2'nin uzmanlığı olmadığını hemen anladım. 70 mil (113 km) uzunluğundaki bir otoyol yolculuğu, hız sabitleyiciyi 75 mph (120 km/s) hızda tutarken 21 mpg'nin biraz üzerindeydi. Bu, EPA derecelendirmesinin üç mpg altındadır. 16 mpg (14.7 L /100 km) şehir derecesi oldukça hızlı bir şekilde azalır, çünkü bu araçta epey eğlenceli sürüş yapılıyor. Ayrıca, 13.7 galon (52 L) olan deposunun bu kadar ağır bir araç için oldukça küçük olması işleri zorlaştırıyor. Ancak bu kadar çok güçlü bir şeyin her gün kullanımı için olması da kolay, affetmek kolay.

2024'te Manuel Vitesle Vites Değiştirme

2024 BMW M2'nin sekiz vitesli otomatik veya altı vitesli manuel şanzımanla seçenekleri vardır ve ikisi de birbirine göre prim fiyatlandırmaz. Sokaklarda BMW'nin manuel seçeneğini 2025'ten sonra kaldıracağı, Bavyeralı markanın kendisi tarafından belirtiliyor. Ben de onun sonsuza dek gideceği gün öncesinde ona iyi bir hissetmek istediğim için bir debriyaj pedalını istedim.

Kendi E82 jenerasyonundaki 1 Serim'den, arkadaşımın E92 M3'ünün ve hatta F80 M3'ün yanı sıra bir sürü modern performans aracından minibüs şoförlerinin modlarına girdim, özellikle geçmişteki Honda Civic SI ve en son Ford Mustang Dark Horse'un viteslerinin bazılarını da vitesledim. M2'nin şanzımanı kesinlikle muhteşem değil. Kauçukmsu, şanzımanın mekanik iç parçalarından oldukça izole olduğunu hissettiriyor ve bazen bir durakta birinci vitese tamamen girmeden hemen önce hızla ikinci vitese geçmeme sebep oldu, ki bu günümüzde bir şey olmaması gereken bir durum.

Ancak bir yandan, her viteste az miktarda yana hareket yok, yay ise tam bir dengede. Arabanın hafif hareketli vites değiştiricisi aynı zamanda herhangi bir çentik yok, ancak beni bir pistte biraz aydınlanma ile bıraktı Vites değişimleri için kauçuklaşmış olmaması, özellikle yukarı ve aşağı hızlı vites değişimleri için yapılmış olabilir mi veya hoş bir yan etkisi olmuş olabilir mi (muhtemelen ikincisi). Ayrıca bazı diğer modern manuel spor otomobillerde olduğu gibi M2'nin mükemmel pedallara sahip olduğu ve harika devirli çift turbolu altılı için ideal pedallar olduğu için vites değişimlerinde gazı blipleme seçeneğiniz olmasa da hiç gerek yok.

İnsanlar sık sık BMW'lerin modern şanzıman hissinden şikayet eder, ancak kesinlikle mükemmel bir gaz pedalı tepkisi, ideal pedal yerleşimi ve garip faydalı, kauçukmsu doğruluktaki harika dengeyi inkar edemezler.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT