Pirelli Sürdürülebilir Ormancılığa Uygun Formula 1 Lastikleri

Yarış Dünyasında Sürdürülebilirlik Atağı Pirelli Yeni Adım
T ürkiye Formula 1 hayranları için heyecan verici bir gelişme var! Yarış arabaları artık karbon nötr sentetik yakıtlara geçiş yapıyor. Takımlar, taşımacılıklarını azaltarak karbon emisyonlarını düşürmeye çalışıyor. Yarış pistleri ise artık tamamen güneş enerjisiyle çalışıyor. Ve şimdi, Pirelli tarafından getirilen lastikler, sürdürülebilir ormancılık standartlarını karşıladığı için bir STK (Sivil Toplum Kuruluşu) tarafından mühürlenmiş durumda.

Yarış arabalarının hareket halindeyken zor fark edilecek belki ama bu yıl, lastik yanaklarında bir ağaç logosu bulacaksınız. Bu, lastiği üretmek için kullanılan doğal kauçukların Orman Yönetim Konseyi tarafından sertifikalandığını gösteriyor. Formula 1 lastiğinde doğal kauçuk yaklaşık olarak %15'i oluştururken geri kalanı sentetiktir.

Ormancılık Konseyi'ne göre, doğal kauçuk, orman tahribatının yanı sıra özellikle dünya doğal kauçuk tarımının %85'ini yapan küçük çiftçiler arasında insan hakları ihlallerinin ana nedenlerinden biridir. Ormanları ve orman topluluklarının haklarını koruyarak, FSC, lastiğe kendi logosunu koymak suretiyle Pirelli'nin "dünyanın en inandırıcı sürdürülebilir ormancılık standartlarına" uyduğunu ve bu doğrultuda sertifika aldığını belirtiyor.

Bu, Pirelli'nin F1 programını daha sürdürülebilir hale getirmek için attığı adımlardan sadece biri. Pirelli'nin F1 programı başkanı Mario Isola, "Bu sertifikasyonun, kauçuğu nasıl topladığımızdan, biyoçeşitliliğe, yerel halkın haklarına saygı gösterdiğimiz taşıma veya kauçuğu nasıl kullandığımıza kadar hepsini kapsadığı için önemli bir adım olduğunu düşünüyorum" dedi.

Pirelli'nin performans özelliklerini ayarlamasına izin verdiği için seçilen sentetik kauçuk ise başka bir alan. Isola'ya göre, "AR GE, mevcut malzemelerin performans özelliklerini koruyarak daha sürdürülebilir malzemelerle değiştirmeye odaklanmış durumda."

Diğer yarış disiplinlerinde, özellikle spor otomobil yarışlarında, daha dayanıklı lastiklerin geliştirilmesini teşvik etmek için yarış hafta sonu boyunca toplam lastik tahsisine kısıtlamalar getirilmeye başlandı. Bu, F1 için daha az uygun olsa da, kuralların bir yarış sırasında iki farklı lastik bileşiğinin kullanılmasını gerektirmesi nedeniyle. Ancak bu yıl, Pirelli'nin yağmur ve ara lastiklerinin sayısını yarı yarıya azaltabilmesi mümkün.

Ayrıca, F1 lastikleriyle ilgili başka bir haber de var. Teknik düzenlemelerin 2026 sezonundan önceki son sarsıntısında, sporun 18 inçlik tekerleklerle devam edeceği öğrenildi.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ