Google'ın Sera Gazı Emisyonları Yapay Zeka ve Çevresel Denge

Yapay Zeka ve Çevre Teknoloji Devleri Sorumluluklarını Üstlenmeli
Y apay zeka tarafından desteklenen veri merkezleri tarafından tüketilen enerji miktarı, Google'ın sera gazı emisyonlarını son beş yılda neredeyse %50 oranında artırdı. Bu bilgi, şirketin 2024 Çevresel Raporu'nda paylaşıldı. Google'ın yıllık olarak yayınladığı bu rapor, şirketin 2030 yılına kadar karbon nötr olma hedefine ulaşma konusundaki ilerleyişini gösteriyor.

Rapora göre, 2023 yılında Google 14.3 milyon metrik ton karbondioksit salımı gerçekleştirdi ve bu rakam 2019'a göre %48, bir önceki yıla göre ise %13 arttı. Google raporda, "Bu artışın nedeni, veri merkezi enerji tüketimindeki ve tedarik zinciri emisyonlarında yaşanan artışlardır. Ürünlerimize yapay zekayı daha fazla entegre ettiğimizde, teknik altyapı yatırımlarının artması nedeniyle emisyonların azaltılması zor olabilir" şeklinde bir açıklama yaptı.


Yapay zekanın patlamasının gezegen üzerindeki çevresel etkisi, Google'ın raporunda öne çıkan bir konu oldu. Google, Microsoft, Amazon, Meta, Apple gibi teknoloji şirketleri yapay zekaya milyarlarca dolar yatırım yapmayı planlıyor ancak yapay zeka modellerini eğitmek için müthiş miktarda enerji gerekiyor. Ayrıca yapay zeka özelliklerinin kullanımı da önemli ölçüde enerji tüketiyor. Yapılan araştırmalar, yapay zeka kullanılarak bir resim oluşturmanın bir akıllı telefonun şarj edilmesi kadar enerji tükettiğini gösteriyor.Google'ın veri merkezleri, genişletilmiş yapay zeka iş yükleri nedeniyle serin kalmak için daha fazla su tüketiyor. 2023 yılında, Google'ın veri merkezleri bir önceki yıla göre %17 daha fazla su tüketerek 6.1 milyar litre su kullandı. Bu miktarın güneybatı Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 41 adet golf sahasını sulamak için yeterli olduğu belirtiliyor.

Google'ın raporunda, şirketin toplam sera gazı emisyonlarının azalmadan önce yükseleceği ve yapay zekanın gelecekteki etkisinin tahmin edilmesinin karmaşık bir süreç olduğu vurgulanıyor. Ayrıca raporda, "Yapay zekayı ürün portföyümüze derinlemesine entegre ettiğimizde, yapay zeka ile diğer iş yükleri arasındaki ayrım anlamlı olmayacaktır" ifadelerine yer veriliyor.