Telifli İçeriklerde AI Teknolojisinin Etik Kullanımı Gündemdeki Gelişmeler

Yapay Zeka ile Müzik Telifli İçerik Kullanımı ve Endüstriyel Tepkiler
M üzik endüstrisinde yapay zeka (AI) teknolojisinin kullanımı hakkında gündemdeki konular üzerine tartışmalar devam ediyor. YouTube'un, model eğitimi için telifli şarkıları kullanmaktan kaçınmak adına adımlar attığı iddia ediliyor. Financial Times'ın raporuna göre, YouTube, büyük müzik şirketlerine şarkılarını AI eğitimi için lisanslamak karşılığında ödeme yapma teklifinde bulunuyor.


Sony Music Entertainment, Universal Music Group ve Warner Records gibi önemli müzik şirketlerinin platformla görüşmelerde bulunduğu belirtiliyor. Ancak, telif sahiplerinin katılıp katılmama konusunda son sözü söyleyecekleri de rapor ediliyor. Birçok müzisyen, AI teknolojisinin eserlerine yaklaşmasına pek de sıcak bakmıyor.

Nisan 2023'te, 200'den fazla sanatçı, "Profesyonel sanatçıların seslerini ve benzerliklerini çalmak, yaratıcı haklarını ihlal etmek ve müzik ekosistemini yok etmek için AI'nın yırtıcı kullanımına karşı korunmalı" diyen bir açık mektuba imza attı. YouTube, Kasım ayında Dream Track adlı bir araç başlattı bu araç seçilmiş içerik üreticilerine John Legend ve Charli XCX gibi şarkıcıların sözlerinden ve seslerinden yararlanma imkanı sağladı. Ancak, bu aracın testine sadece on sanatçı katıldı ve YouTube, bir AI şarkı üreticisine "düzinelerce" katılımcı getirmeyi hedefliyor.Müzik endüstrisi temsilcileri, telifli içeriklerinin kullanımı konusunda kararlı bir tutum alıyor. Sony, Universal ve Warner, müzik üreticisi Suno ve Omio'ya karşı "kapsamlı ölçekli" telif hakkı ihlali davası açtı. Şirketler, ileriye dönük kullanım için yasaklar ve eser başına 150.000 dolara kadar tazminat talep ediyor.

Bu gelişmeler, AI teknolojisinin müzik endüstrisindeki kullanımı konusunda önemli bir dönemeç oluşturuyor. Müzisyenlerin ve müzik şirketlerinin telif hakları konusundaki endişeleri, bu yeni teknolojinin etik kullanımı ve yaratıcı haklar konusunda daha fazla tartışma yaratıyor.