OpenAI'nin ChatGPT Edu'su Yüksek Öğrenimde Yapay Zeka Devrimi

Yapay Zeka Eğitimi ChatGPT Edu Öğrencilere Ne Sunuyor?
Y üzün üzerinde ülkeye genişleyen ve birçok endüstri için çeşitli uygulamalar sunan yapay zeka şirketi OpenAI, son duyurusu ile üniversitelerde kullanılmak üzere tasarlanmış ChatGPT Edu'yu tanıttı. Şirketin Perşembe günkü duyurusuna göre, ChatGPT Edu öğrenciler, akademisyenler ve fakülte için özel olarak tasarlanmış bir sürüm olarak karşımıza çıkıyor. Şirketin blog yazısında, "ChatGPT Edu, öğrencilere ve kampüs topluluklarına yapay zekayı daha geniş kapsamda kullanmak isteyen okullar için tasarlandı," ifadesine yer verildi.


ChatGPT Edu, OpenAI'in bu ayın başında duyurduğu en son büyük dil modeli olan GPT 40'a erişim de sunuyor. OpenAI, bu modelin, metinleri yorumlama, kodlama ve matematiksel analiz yapma, veri kümelerini analiz etme ve web'e erişme konularında önceki sürümlerine göre çok daha başarılı olduğunu iddia ediyor. ChatGPT Edu, ücretsiz sürümünden çok daha yüksek mesaj limitlerine sahip olacak ve üniversitelere kendi verileri üzerinde eğitilmiş özel ChatGPT sürümleri oluşturup (bu kafa karıştırıcı bir şekilde 'GPT'ler olarak adlandırılıyor) kampüs alanlarında paylaşma imkanı sunacak. OpenAI, ChatGPT Edu'daki konuşmaların ve verilerin, OpenAI'in modellerini eğitmek için kullanılmayacağını belirtiyor.

ChatGPT'nin 2022'nin sonlarında tanıtılmasının akademik bütünlük ve eğitimsel ortamlarda olası kötüye kullanım endişelerini gündeme getirmesine rağmen, üniversiteler giderek daha fazla öğretim ve araştırma için üretken yapay zeka kullanımı konusunda deneyler yapmaktadır. OpenAI, ChatGPT Enterprise'ı kullandığını gördüğü Wharton, Arizona State University, Columbia ve diğerlerinin ardından ChatGPT Edu'yu geliştirdiğini belirtiyor.Örneğin, Wharton Business School MBA öğrencileri, final yansıtma görevlerini ders materyalleri üzerinde eğitilmiş bir GPT ile tamamlayarak chatbot ile konuşmalar gerçekleştirdiler. Arizona State University ise öğrencilerin dil öğrenim sürecinde Almanca konuşmalar yapan kendi GPT'lerini deney yapmak için kullanmaktadır.

OpenAI'in bu hamlesiyle, yapay zeka tabanlı yardımcılar, üniversitelerde öğretim ve öğrenim süreçlerine daha da entegre olmaya başlıyor. ChatGPT Edu'nun üniversitelerin eğitim alanındaki kullanımını nasıl etkileyeceği ve öğrencilerin bu teknolojiyi nasıl kullanacağı, merakla bekleniyor.