Yapay Zeka Destekli Bilgisayarlar 2024 Büyük Bir Devrim Mi Olacak?

Yapay Zeka Destekli Bilgisayarların Yükselişi | Teknoloji
M icrosoft'un Ocak ayında yaptığı açıklamaya göre, 2024 yapay zeka destekli bilgisayarların yılı olacak. Bu yapay zeka destekli bilgisayarlar, şu anda çoğu Windows sistemlerinde bulunmayan bazı donanım bileşenlerini içerecek özellikle yerleşik sinir işleme birimi (NPU) ve Microsoft'un yeni Copilot tuşu. Ancak şimdiye kadar, sözde bir yapay zeka destekli bilgisayarın kullanıcılar için aslında ne yapacağına dair pek bir bilgiye sahip değiliz.

Microsoft ve Intel, yazılım geliştiricilerin yerel donanımı kullanarak uygulamalarına yapay zeka özellikleri eklemelerini teşvik edecek yeni bir yapay zeka destekli bilgisayar geliştirme programı hakkında detaylara dair kısmi bilgiler vermeye başladı.

Ana haber Tom's Hardware'dan geliyor ve yapay zeka destekli bilgisayarların "Copilot'ın daha fazla öğesini" çalıştırabileceğini onayladı. Şu an için, Copilot, küçük istekler için bile sunucu tabanlı işleme güveniyor, bu durum geniş kapsamlı bir bilgi isteğinde kabul edilebilir olsa da, bir ayar değiştirmek veya temel sorulara cevap almak istediğinizde aynı derecede kabul edilebilir değil. Yerel olarak jeneratif yapay zeka modellerini çalıştırmak, ayrıca kullanıcı gizliliğini geliştirebilir, böylece AI ile desteklenmiş yazılımlardan otomatik olarak bilgiyi şirkete göndermeden faydalanmak mümkün olabilir.

Şu anda Windows, çoğu mevcut PC'de bulunmadığından yerel NPU'ları çok fazla kullanmıyor. Surface Studio web kamerası özellikleri, güç tasarruflu video efektleri ve arka plan değiştirme için NPU'ları kullanabiliyor, ancak bu yazı yazıldığı sırada bu özellikler neredeyse sınırlı kalıyor. Apple'ın ve Google'ın işletim sistemleri, yüz tanıma, obje tanıma, OCR, canlı transkripsiyon ve çeviri gibi daha geniş bir görüntü ve ses işleme özellikleri için NPU'ları kullanıyor.

Intel ayrıca, Microsoft'ın "gelecek nesil yapay zeka destekli PC'lerde" NP'ları 40 trilyon işlem/saniye (TOPS) hızlara çıkarmasının gerekliliklerini belirlediğini söyledi. Intel, AMD, Qualcomm ve diğerleri, bazen NPU'larını karşılaştırırken yüksek düzeyde bir performans ölçütü olarak TOPS'u kullanır Intel'in Meteor Lake dizüstü bilgisayar çipleri 10 TOPS çalışabilirken, AMD'nin Ryzen 7040 ve 8040 dizüstü bilgisayar çipleri sırasıyla 10 TOPS ve 16 TOPS çalışır.

Ne yazık ki Intel için, Copilot'ı yerel olarak desteklemek için uygun bir NPU üreten ilk şirket muhtemelen Qualcomm'dan çıkacak. Şirketin yaklaşan Snapdragon X işlemcileri, Apple'ın M serisi Mac çiplerine Windows ekosisteminin cevabı olarak uzun süredir görülüyor ve şu anda 45 TOPS'a kadar hız vaat ediyor. Dedikodular, Microsoft'un tüketici versiyonunu Surface tabletin Qualcomm'un çiplerine geçireceğini öne sürüyor Microsoft geçtiğimiz hafta Intel'in Meteor Lake çipleriyle bir Surface Pro güncellemesi duyurdu ancak bu sadece işletmelere satılıyor.

Tabii ki, TOPS sadece basitleştirilmiş bir performans metriği. Grafik performansını karşılaştırırken FLOPS kullanıldığında olduğu gibi, bu kesin olmayabilir ve her NPU'nun farklı görevleri nasıl ele aldığını yakalamayacaktır. Ayrıca, Windows'un Arm sürümü hala yazılım ve donanım uyumluluk sorunlarına sahip olabilir, bu da onu geri tutmaya devam edebilir.

Geliştirici programının bir parçası olarak Intel, bir Asus NUC Pro 14 etrafında merkezlenmiş bir "yapay zeka destekli PC geliştirme kiti" de sunuyor. Intel geçen yıl resmen NUC mini PC'lerini üretmeyi bıraktı, markayı ve tüm tasarımlarını Asus'a devretti. Asus ayrıca Intel tarafından tasarlanan ve satılan eski NUC'ların tüm garanti hizmetlerini ve yazılım desteğini de üstleniyor. NUC Pro 14, bu geçişten beri duyurulan ilk yeni NUC'lardan biri, ROG NUC mini oyun PC'si ile birlikte.

Bu gelişmeler ışığında, yapay zeka destekli bilgisayarlar "AI PC" kavramının gerçek dünyada nasıl bir etki yaratacağı merak konusu. Bilgisayar kullanıcıları için daha hızlı, daha güvenli ve daha verimli bir deneyim sunacak gibi görünen bu gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Bu tür yenilikler, teknolojiyle ilgilenen herkesi heyecanlandırıyor ve gelecekte daha da ilginç gelişmelerin olacağını gösteriyor.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT