Adata'nın Yeni Prototipi XPG Nia, Kullanıcıların Dikkatini Çekiyor!

XPG Nia Dünyanın İlk CAMM Standardı Kullanan Prototipi
A data, Steam Deck ve diğer taşınabilir oyun PC'leri hakkında heyecan verici bir gelişme bildirdi. Şirket, XPG Nia adlı bir prototipin tanıtımını yaptı ve bu prototip, CAMM (Compression Attached Memory Module) standardını benimseyen ilk oyun taşınabilir cihaz oldu. Bu standart, değiştirilebilir ve yükseltilebilir bellek modüllerine olanak tanıyor ve diğer mod dostu özelliklere sahip.

CAMM standardı, ince modüllerin dizüstü bilgisayetlerde veya taşınabilir anakartlarda kolayca yerleştirilebildiği bir standartdır. Bu standart, şu anda standart haline gelen lehimli LPDDR RAM'in yerine geçebilir ve onun tamir veya değiştirme işlemlerini oldukça kolaylaştırabilir. XPG Nia'nın düşük güç tüketimine sahip LPCAMM2 sürümünü kullanacağı bildiriliyor ve bu RAM modülleri, XPG Nia'nın arkasındaki ayaklığı kaldırarak kolayca erişilebilir olacak. Ayrıca, daha fazla depolama eklemek için standart bir M.2 2230 yuvasına da sahip olacak. Bu özellikler, Steam Deck gibi cihazlardan daha kolay bir şekilde yükseltilebilir olmasını sağlayacak.

Ancak, şu anda CAMM2 bellek modüllerinin tek dezavantajı fiyatı. Örneğin, Crucial'ın son CAMM2 teklifi, 32GB için 175 $ veya 64GB için 330 $ gibi fiyatlarla satılıyor. Bu, benzeri ama daha hacimli SO DIMM modüllere göre önemli ölçüde daha yüksek bir fiyat. Ancak, bu fiyatların standardı destekleyen daha fazla cihaz ve RAM üreticisi ile birlikte düşmesi bekleniyor.


XRG Nia'nın modüler tasarımı, planlanan AMD Phoenix APU veya Ryzen Z1 Extreme işlemcisiyle uzanmıyor gibi görünüyor. Ancak, kullanıcıların raporlara göre, taşınabilir kasa içinden tüm anakartı çıkarıp, ekran olmayan daha küçük bir gövdeye yerleştirebileceği belirtiliyor ve bu şekilde Arduino/Raspberry Pi benzeri mini bir bilgisayar olarak kullanılabilir.

Adata, ayrıca sistemin 3D tasarım dosyalarını ve pinout ayrıntılarını halka açık olarak yayınlama planları yapıyor. Böylece modder'lar ve üçüncü parti üreticiler kendi kılıflarını ve aksesuarlarını tasarlayabilecekler. Bu, Adata'nın "sürdürülebilir bir gelecek" girişiminin bir parçası olarak adlandırdığı "dairesel bilgi işlem tasarımının" bir parçası. XRG Nia'yı Steam Deck klonlarından ayıran birkaç diğer özellik de var. Arka ayaklığın yanı sıra, tüm ekran gövdesi bir çeşit pivot üzerinde yukarı doğru kayar, daha sığ bir izleme açısı sağlayarak cihazı göğsünüzün önünde tutarken boyun eğme ihtiyacını azaltır. Adata, ayrıca, yayın yapmak için kullanılabilecek bir ön kamera ile göz takibi vaat ediyor, bu da teorik olarak bazı şık foveated rendering hileleri için ek grafik gücü sağlayabilir.Tabii ki, bu özelliklerin prototipten nihai cihaza geçişte nasıl olacağını henüz bilmek için çok erken raporlar, şirketin 2025 yılında bir piyasaya sürüm hedeflediğini gösteriyor. Yine de, Valve'ın piyasaya sürdüğü taşınabilir PC oyun cihazlarının giderek kalabalıklaşan boşluğunda yeni şeyler deneyen bir şirketi görmek güzel. Eğer Adata, 1.5 pound ve 600 dolarlık hedefine gerçek bir tüketici ürünü olarak ulaştırabilirse, bu takip etmeye değer bir cihaz olabilir.