Xiaomi Harikası Speed Ultra 7 Fiyatlandırma ve Pazarlama Stratejisi

Xiaomi SU7 Lüks Elektrikli Araç Pazarında Çığır Açıyor
D ünya devi çinli tüketici elektroniği üreticisi Xiaomi, otomotiv endüstrisine adım atıyor. Şirketin CEO'su Lei Jun'un Pekin'de tanıttığı Speed Ultra 7, lüks bir elektrikli araç olup Porsche Taycan ve Tesla Model S sedanlarına rakip olmayı hedefliyor.

Xiaomi, akıllı telefon ve tabletlerden sonra elektrikli araçlara yönelme planlarını üç yıl önce duyurmuştu. Lei'nin büyük hedefleri var Xiaomi'yi önümüzdeki 20 yıl içinde en iyi beş otomobil üreticisinden biri yapmayı istiyor.

Lei, otomobil üretmenin aslında çok zor olmadığını belirtiyor. "Eğer bir araba yapmak istiyorsanız, 300 ya da 400 kişi ve birazcık para, benchmark bir araba bulup tersine mühendislik yaparak yapabilirsiniz," dedikten sonra "ancak gerçekten iyi bir araba yapmak hala çok zor" diye ekliyor.

Xiaomi, tasarımcı ve mühendisler olarak Tianyuan Li ve James Qui gibi isimleri bünyesine katarak BMW iX ve Mercedes Benz Vision EQXX gibi araçlara imza atmış profesyonellerle çalışıyor. Şirket ayrıca tartışmalı bir isim olan Chris Bangle'ı da tasarım danışmanı olarak kullanıyor.

SU7, arkadan çekişli ve çift motorlu dört tekerlekten çekişli olmak üzere iki farklı konfigürasyonla sunulacak. 400 V, 73.7 kWh batarya kapasitesine sahip ve 668 km menzile sahip RWD model, 295 bg (220 kW) güç ve 400 Nm tork ile 5.3 saniyede 100 km/s hıza ulaşabiliyor.

AWD SU7 ise 800 V'de çalışan 101 kWh'lik bir batarya ile geliyor. Bu versiyon, Çin test döngüsüne göre 800 km menzile sahip. Çift motorlu SU7 ise 663 bg (495 kW) güç ve 838 Nm tork ile 3 saniyenin altında 0 100 km/s hıza ulaşabiliyor.

Xiaomi, CATL'den bataryalar getirse de motorların kendi tasarımı olduğunu iddia ediyor ve iddialarına göre şu anki V6s modeli, güç/ağırlık oranı veya hız açısından Tesla veya Porsche'un mevcut ürünlerinden daha iyi performans gösteriyor.

Ayrıca aracın yazılımından da Xiaomi sorumlu. Sony'nin Afeela EV'sinde olduğu gibi, SU7 de yaşamınızdaki diğer Xiaomi cihazlarıyla, mobil uygulamalarla ve yayın içerikleriyle senkronize olabilecek. Ve öz sürüş yeteneği bekliyorsanız, doğru tahminde bulundunuz aracın üst kısmında Lidar bulunuyor ve katılımcılara, SU7'lerin otonom olarak sürüş ve park etme videoları gösterildi.

Ancak Xiaomi, araçları aslında kendisi üretmiyor. Sony'nin (Honda ile kontrat yaptığı), Fisker'ın (Magna'ya sipariş verdiği) gibi, araç sözleşme üzerine üretilecek bu durumda Çinli BAIC tarafından üretilecek. Fiyatlandırma henüz açıklanmadı ve muhtemel ABD ithalatı hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ