Wordle Kopyalarının Azalması: New York Times'ın DMCA Bildirimleri

Wordle Alternatifleri New York Times'ın DMCA Mücadelesi
W ordle'nin New York Times tarafından 2022 yılında satın alınmadan önce, uygulama mağazalarında yaygın bir şekilde görülen birçok kopyası bulunuyordu. Ancak son zamanlarda The Times'ın, Wordle benzerlerinin sayısını azaltmaya çalıştığı ve geliştiricilere DMCA kaldırma bildirimleri gönderdiği ortaya çıktı. 404 Media'nın raporuna göre, haber kuruluşunun son gönderdiği bildirim, hedeflenen oyunun yanı sıra binlerce alternatif ve türevini de etkileyebilir.

The Times'ın en sonki DMCA bildirimi, "Reactle" adlı bir Wordle kopyasının arkasındaki kişi olan Chase Wackerfuss'a gönderildi. Bildirimde, yayın, GitHub'ın ihlal eden depoyu ve ona dayalı yüzlerce fork depoyu silmesi gerektiğini belirtti. Wackerfuss, zaten Reactle'ün GitHub sayfasını sildiğini söyledi ve The New York Times ile hukuki bir mücadeleye girmenin değmeyeceğini, bu nedenle de depoyu sildiğini belirtti. Bununla birlikte, yayına göre, depo kaldırılmadan önce 1.900 kez forklandı ve farklı dillerde Wordle sürümleri, farklı twistlerle spinoff'lar oluşturmak için kullanıldı. Bazı spinoff'lar Wordle'ü çapraz bulmacalara ve iki kişilik oyunlara dönüştürürken, diğerleri harfler ve kelimeler yerine emoji ve diğer semboller kullanarak tahmin oyunlarına dönüştürdü.

The Times'ın Reactle'e gönderdiği kaldırma talebine dayanarak, gazete Wordle isminin ve mekaniğinin sahipliğini iddia ediyor. DMCA bildiriminin iddasına göre, "The Times'ın Wordle telif hakkı, oyunun 5x6 ızgarası, doğru tahminleri göstermek için yeşil karolar, doğru harfi ancak yanlış konumda göstermek için sarı karolar ve ızgaranın hemen altında klavyeyi içeren benzersiz unsurlarını içerir." "Bu oyun mekaniği, depoda tam olarak kopyalanmış ve sahibi diğerlerine oyunu kopyalayıp aynı kelime oyununu oluşturmayı nasıl yapacaklarını talimat vermekte." Ancak Wordle'ün oldukça basit bir kavramı olduğu göz önüne alındığında ben temel bir programlama kursu aldığımda bile benzer ancak daha basit bir kelime tahmin oyunu oluşturabildim bu kaldırma isteği muhtemelen onun kopyaları ve alternatifleri için sonu anlamına gelmeyecektir.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ