Windows 11 ile Yenilenen Not Defteri ve Boya Uygulaması

Windows 11 Notepad ve Paint Yenilikleri | Teknoloji Haberi
W indows 11, Notepad ve Paint Uygulamalarını Yeniliyor

Windows 11, yaygın olarak eleştirilse de, eski yapılmış olan Paint ve Not Defteri gibi dahili uygulamalara bir rönesans getirdi. Özellikle Not Defteri'nin gelişimi etkileyiciydi yıllar içinde küçük teknik güncellemeler almıştı, ancak 2021'deki Windows 11 lansmanında dahi, hala Windows XP, Windows 95, Windows 3.1 veya hatta Windows 1.0 ile birlikte gönderilen aynı uygulama kullanılıyordu.

Not Defteri'nin şu an Canary ve Dev kanallarında Windows Insider'lara sunulan güncellenmiş bir sürümü denetim kullanılarak, iki daha modern özellik ekleyerek eski uygulamaya yeni bir soluk getiriyor yazım denetimi ve otomatik düzeltme. Yazım denetimi, genellikle hatalı yazılan kelimeleri kırmızı dalgalı çizgilerle vurguluyor. Kelimenin üzerine tıklandığında veya Shift + F10 tuşlarına basıldığında, önerilen düzeltmelerin kısa bir menüsü çıkıyor.

Not Defteri'nin sıkça log veya yapılandırma dosyalarını görüntülemek veya düzenlemek için kullanıldığını bilerek, Microsoft, yazım denetiminin "genellikle kodlama ile ilişkilendirilen kayıt dosyaları ve diğer dosya türleri için varsayılan olarak kapalı olduğunu" belirtiyor. Yazım denetimi, Not Defteri'nin ayarlarında herhangi bir dosya türü için etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir. Bireysel kelimeler ayrıca belgede dikkate alınamaz veya sözlüğe eklenerek her açtığınız belgede daima dikkate alınabilir.

Windows 10 sürümünden yükseltme yapıyorsanız, yazım denetimi ve otomatik düzeltme özellikleri, sekmeli arayüz, yeniden tasarlanmış Ayarlar ekranı, otomatik yeniden başlatma özelliği ve Windows 11 gelişimi sırasında öğrendiği birkaç diğer hileyle birlikte geliyor.

Not Defteri hala zengin bir metin düzenleyici haline gelmek için oldukça uzak olsa da, Microsoft son dönemde bir Windows 11 güncellemesinde WordPad'i resmen kaldırdığı için birkaç temel metin ve belge düzenleme özelliği ekleyebileceği bir alan var. WordPad, Windows 7 dönemine ait bir güncelleme ile birlikte bırakılmıştı ve (o zamanlar geçerli olan) Office 2007 güncellemesindeki gibi bir kullanıcı arayüzü kurdelesi eklenmişti. Ücretsiz metin düzenlemesi için, Microsoft kullanıcıları genellikle çevrimiçi Microsoft Word'ün sürümüne yönlendiriyor.

Microsoft, Windows 11'in üçüncü yıl dönümünü işaretleyecek bu sonbaharın büyük güncellemesi olan Windows 11 24H2'yi şu anda Kaplumbağa ve Geliştirici Windows Insider kanallarında test ediyor. Not Defteri ve diğer uygulamalara yönelik güncellemeler o zamandan önce de dağıtılabilir, çünkü Microsoft, Windows 11 döneminde özellik eklemelere "hazır olduklarında yayınlama" yaklaşımını takip ediyor.

Windows Insider'lar, bu ayın başlarında bazı yeni Boya özelliklerine de sahip oldular Microsoft, fırça boyutu seçicinin çalışma şeklini değiştirdi ve görüntünüzdeki bir katmanı arka plan katmanı olarak belirleme seçeneğini ekledi. Mucizeler hiç bitmiyor.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ