Geleceğin Yolculuğu Waymo'nun Robotaksileri Şehrinize Geliyor!

Waymo'nun Tanıttığı Robotaksi Hizmeti San Francisco'da!
T eknoloji dünyasının önde gelen şirketlerinden biri olan Alphabet'in sahibi olduğu Waymo, San Francisco'da herkesin uygulamayı kullanarak bir robotaksi çağırmasına olanak tanıyan bir hizmet sunmaya başladı. Şirket, geçen Ağustos ayından bu yana şehirde ücretli otonom araçlarla işletme yetkisine sahipti, ancak bu süre zarfında bekleyen bir liste üzerinden ilerliyordu. Cruise'un California'dan ayrılmasının ardından (bir yayayı 20 fit sürükledikten ve düzenleyicilere kanıtları gizledikten sonra), otonom ticari araçlarıyla eyalette faaliyet gösteren tek şirket haline gelen Waymo, şehirdeki araçlarını genişletiyor.

Waymo, San Francisco'da araçlarının sürücüsüz olarak 3.8 milyon mil katettiğini ve şirketin araçlarının şehirde "haftalık on binlerce sefer" gerçekleştirdiğini iddia ediyor. San Francisco Chronicle'ın belirttiğine göre, şehirdeki Waymo filosu, Ocak ayında yaklaşık 250'den 300 araca yükseldi. Ancak, daha geniş bir erişime rağmen, şirket yakın gelecekte San Francisco'daki araç filosunu agresif bir şekilde genişletmeyi planlamıyor.


San Francisco, halka hizmet sunan ikinci şehir olurken, ilk olarak Phoenix'de hizmet veren Waymo, 2020'de Waymo One üyeleri (ve onların davetlileri) için hizmet sunmuş ve iki yıl sonra şehirdeki herkese hizmet sunmaya başlamıştı.

Cruise'un gösterişli bir şekilde başarısız olmasına rağmen, Waymo kendi sorunları olmadan değil. Şirket, bu ayın başlarında, sürücüsüz bir aracının Phoenix'te bir telefon direğine çarpması üzerine filosu için bir yazılım güncellemesi yayınladı. Bu durum, ardışık olarak çekilen bir kamyonetten dolayı iki Waymo robotaksinin "temas" kurduğu garip bir olayın ardından geldi. Şirket daha sonra, yazılımının çekilen araç ile çeken araç arasında "sürekli bir yönlendirme uyumsuzluğu" nedeniyle kamyonetin hareketlerini yanlış tahmin ettiğini söyledi.Eğer San Francisco (veya Phoenix) civarında bulunuyorsanız, Waymo'ya iOS veya Android uygulaması üzerinden bir sürüş rezervasyonu yapabilirsiniz.

Waymo'nun San Francisco'da sunmaya başladığı robotaksi hizmeti, otonom araç teknolojisinin gelişimi ve yaygınlaşması açısından önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Şirketin yaşadığı zorluklara rağmen hizmetin genişleyerek daha fazla insana ulaşması, otonom araç endüstrisinin geleceği hakkında heyecan verici perspektifler sunuyor.