Volvo ve Aurora İşbirliğiyle Üretilen Otonom Kamyonlar Tanıtıldı

Volvo ve Aurora Ortaklığında Otonom Kamyon Teknolojisi Tanıtıldı
V olvo ve Aurora, üç yıl öncesinde ortaklık yapacaklarını duyurduktan sonra, ilk üretim otonom kamyonlarını tanıttılar. Las Vegas'ta düzenlenen ACT Expo'da Volvo VNL Autonomous kamyonunu sergileyen şirketler, kamyonun tasarımını otonom kamyon ve robotaksi şirketi Aurora'nın yaptığını ancak üretiminin Volvo tarafından gerçekleştirileceğini duyurdular.


Volvo ve Aurora Ortaklığında Otonom Kamyon Teknolojisi Tanıtıldı - 2

Bu otonom kamyon, 400 metre uzaklığa kadar nesneleri algılayabilen LiDAR sensörü ve yüksek çözünürlüklü kameralar gibi birçok sensör kullanarak Aurora Driver adlı seviye 4 otonom sürüş sistemi tarafından güçlendiriliyor. Aurora'nın teknolojisi, milyarlarca sanal mile eğitim için sürüş yapmış ve 1.5 milyon ticari mil gerçek yollarda geçirmiştir. Güvenlik amaçlı olarak kamyon, "tekerlek, fren, iletişim, hesaplama, enerji yönetimi, enerji depolama ve araç hareket yönetimi sistemlerinde artan yedekliliğe sahip"tir.

TechCrunch'a göre, önümüzdeki aylarda Kuzey Amerika genelinde kargo taşımayı başlattığında kamyonun arkasında her zaman gerektiğinde devralabilecek bir insan şoför bulunacak. Aurora'dan bir sözcü, şirketin bu yıl ilerleyen saatlerde Volvo'nun kamyonlarını kullanmayı planlayan müşterileriyle pilot programlarını duyuracağını söyledi. Şirketler adlandırmadı, ancak startup daha önce FedEx ve Uber Freight ile pilot programlar yürüttü.


Volvo ve Aurora Ortaklığında Otonom Kamyon Teknolojisi Tanıtıldı - 3

Otonom araç şirketi ayrıca yakın bir zamanda Dallas ve Houston arasında 20 tamamen şoförsüz kamyon görevlendirme niyetinde, ancak bu açılış filosunun Volvo'nun kamyonlarından mı yoksa diğer üretim ortaklarından mı oluşacağı belirsiz. Şirketler, Las Vegas etkinliğinde, Volvo'nun Virginia'daki New River Vadisi montaj tesisinde VNL Autonomous kamyonunun test filosunu üretmeye başladığını duyurdu. Volvo Autonomous Solutions'ın Başkanı Nils Jaeger, bu kamyonu şirketin "standartlaştırılmış global otonom teknoloji platformunun ilk parçası" olarak adlandırdı. Jaeger, bu teknolojinin Volvo'ya "gelecekte ek modeller tanıtma fırsatı vereceğini" sözlerine ekledi.

Bu önemli gelişmelerle birlikte otonom kamyon teknolojisinin endüstri üzerindeki etkisi üzerine heyecan verici bir döneme giriş yapıldı. Hem Volvo hem de Aurora'nın liderlikleri, otonom kamyonların taşımacılık sektöründe yeni dönemi başlatabileceği konusunda umutlu. Bu gelişmelerin ilerleyen dönemde taşımacılık ve lojistik sektörüne getireceği dönüşümü yakından takip etmeye devam edeceğiz.