Volvo'nun Elektrikli SUV'si EX30 Karlı Yollarda Kesintisiz Performans

Volvo EX30 Kışa Özel Elektrikli SUV İncelemesi | Otomobil
V olvo'nun Yeni Elektrikli SUV'si EX30 Artık Kış Şartlarında da Sorunsuz!

Volvo, uzun yıllar önce arka tekerlekten çekişli araçların karlı ve buzlu yol koşullarında sürücüler için bir kabus olabileceği ününü kazanmıştı. Bu nedenle, markanın 1990'ların başlarında bu tarz araçları üretmeyi bırakması şaşırtıcı değildi. Ancak, şimdi Volvo'nun en son elektrikli araçları, özellikle de yaklaşan küçük SUV modeli EX30, tekrar arka tekerlekten çekişe döndüğü için bir sürpriz niteliği taşıyor.

Bu geriye dönüşün nedeni ne olabilir? Elektrikli motorların kesin tork iletimine yardımcı olan yeni nesil stabilite ve çekiş kontrol sistemleri sayesinde, güç ve frenleme kontrolünün gelişmiş modülasyonu artık '90'ların klasik araçlarında imkansız olacak kadar iyileştirilmiş durumda. Volvo'nun mühendislerinin bu görevde ne kadar başarılı olduklarını görmek için Kuzey İsveç'e bir ziyarette bulundum ve bu geri dönüşün RWD için ne kadar başarılı olduğunu görmek için bir Arctic kışının kuyruğunu yakalamaya gittim.

Tekerlek Çekiş Sorunu

Aracın ağırlığı nedeniyle, arka tekerlekten çekişli bir aracın motorunun geriye doğru çalışarak hızlanmayı sağladığı bilinmektedir. Hızlandığınızda, aracın kütlesi etkili bir şekilde arka tarafa kayar. Bu, arka tekerleklerin daha fazla kavrama sağlar ve size daha fazla hız kazandırır. Bu durum kuru yollarda veya buzlu yollarda olsa da geçerlidir, ancak kavrama önemli olduğunda dönüş daha karmaşık hale gelir. Arka tekerlekten çekişli bir araçta virajdan çıkışta hızlanmaya çalışırken aşırı hevesli olursanız, arka tekerlekler genellikle kayar. Bu, aracı yan yatırır ve eğer buna hazırlıklı değilseniz, beklenmedik bir kayma sonucuyla karşılaşabilirsiniz. Aynı durum, önde tekerlekten çekişli bir araçta çok daha güvenlidir. Virajda fazla hızlanırsanız, ön tekerlekler kayar ve aracın önü genişler. Bu, direksiyonun arkasında daha kolay yakalanıp düzeltilebilir ve geleneksel olarak, bu araçları kaygan koşullarda daha güvenli kılar.

Sistemler Kurtarıyor

Yeni EX30 SUV modelinde RWD'nin işe yaraması için Volvo, elektrikli motorların kesin kontrolü sayesinde desteklenen ileri stabilite ve çekiş kontrolünün birleşimine güvenir. Çekiş kontrolü oldukça doğrudan bir sistem olup tekerlek kaymasını önlemek için elektrik motoru veya motorları tarafından sağlanan gücü azaltır. Stabilite kontrolü ise biraz daha incedir. Traction kontrolü ile birlikte çalışır ve aracı döndürmek için tekerleklerin üzerine fren uygular. Nihai amaç, aracın belirsiz koşullarda dengesini korumasını sağlamaktır.

Volvo'nun etkileyici 34,950 dolarlık SUV modelinin ilk izlenimlerini burada okuyabilirsiniz. Bu sürüş, kuru yollarda ve güneşli Portekiz'de gerçekleşti. Benim sıram ise karlı İsveç'teydi. Kar ve buz, yeni EX30'un elektronik zekasını ve sensörlerini test etmek için mükemmel yerlerdi. Bu etki en net şekilde, subkompakt SUV'nin RWD versiyonunda hissedildi. Bu tek motorlu versiyon, 268 beygir gücü ve 253 lb ft tork üretir. Bir elektrikli araç olarak, bu güç tümüyle tekerleklere anında iletilir ve bu, ortalama bir RWD aracı gerçekten zorlayabilirdi. Ancak, buz üzerinde RWD EX30, düz bir şekilde tamamen durarak hareket etti. Gaz pedalı yere basılı olsa bile, tekerleklerde sadece biraz kayıp yaşandıktan sonra çekiş kontrol sistemi gücü keserek düzgün ve istikrarlı bir çıkış sağladı.

Düzgün, evet, ama özellikle hızlı değil. Çok az kavrama ve sadece iki tekerlekten çekiş olduğu için, RWD EX30'da buzda sabır gereklidir. Aynı durum, çift motorlu AWD versiyonu için geçerli değildir. Çift motorlu EX30 mutlak bir hızla ilerledi, hatta buz üzerinde bile. Çekiş kontrolü tekerlek kaymasını tekrar sıfıra indirse de, iki katı kavrama, belirgin şekilde daha fazla hızlanma demekti. Ayrıca, çift motorlu EX30'un önemli ölçüde daha fazla güce sahip olması da yardımcı oldu toplamda 422 beygir gücü ve 400 lb ft tork. Çift motorlu EX30, kaygan zeminde bile oldukça hızlıydı ve virajlarda ekstra kontrol ve poz sağladı.

Ancak, RWD EX30 da bu konuda geride kalmıyor. Donmuş göl üzerindeki dar, zorlu slalom parkurunda, RWD EX30, koniler arasında kolayca manevra yapabildi. Stabilite ve çekiş kontrol sistemleri o kadar iyi çalıştı ki, gaz pedalını sabit tuttuğumda bile araç gücü keserek ve frenleri uygun şekilde uygulayarak istediğim yere gitmemi sağladı.

Bu, en kötü koşullarda bile kolayca sürüş yapmanın bir göstergesi olup gelişmiş stabilite kontrol sistemlerinin gücünün bir kanıtı niteliğindedir. Bir miktar kredi de lastiklere verilmelidir. Bu araçlar, kar ve buz üzerinde ekstra kavrama sağlayan Michelin çivili kış lastikleri ile donatılmıştı. Ancak, bu lastikler olsa bile, EX30'un aktif sistemlerini devre dışı bırakabilseydim, bu araçları kontrol etmek oldukça zor olurdu.

Ancak bu sistemler devre dışı bırakılamaz, aşırı istekli sahiplerin kendilerini biraz fazla derine sokmalarını engelliyor.

Hoş Bir Hatırlatma

Düşük kavrama performansı güvence verici olsa da, bundan öte, EX30 modeliyle Amerika'ya yaz gelmeden önce biraz daha kaliteli zaman geçirmek harikaydı. Bu küçük crossover'ın içi sade olsa da, minimalizme ve sürdürülebilirliğe odaklanan taze tasarımı, ucuz bir his yerine kişiye özel bir his yaratıyor. Soğuk İsveç'te de oldukça rahat bir araç olduğunu kanıtladı, hızlıca nükleer seviyelerde ısıtma sağlayan koltuk ısıtıcıları bulunuyor. EX30 ayrıca standart bir ısı pompasına sahip, bu da soğuk hava koşullarında makul bir menzil sağlamaya yardımcı olmalı ne yazık ki, agresif sürüş yaptığımız için menzilin etkisini göremedim.

Çift motorlu AWD versiyonunda daha fazla eğlendiğimi söylemezsem yalan olurdu ve tek motorlu EX30'a göre oldukça yüksek olan 6,000 dolarlık bir fiyat farkına rağmen, bu versiyonu satın alırken kendimi zorlanmış hissederdim. Bu, çok fazla ekstra ödeme değil ve AWD versiyonun tek motorlu versiyondan sadece tahmini 10 mil kaybederek, menzil cezası oldukça azdır.

Ancak, tek motorlu olan, akıllıca bir tercih olacak şekilde çok daha mantıklı. Karlı ve buzlu yolda (tekrar, uygun lastiklerle), zaman zaman hızlı sürüş için yeterli güce sahiptir ve genel olarak mükemli bir araçtır. Ve, 40,600 dolarlık üst düzey tek motorlu EX30 Ultra için oldukça iyi bir değer sunar.

Türkiye fiyatları netleştiğinde haber güncellenecektir.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ