Elektrikli Araçların Şarj Süresini %30 Azaltan Volvo ile Geliyor

Volvo, Elektrikli Araçlarda Şarj Süresini Kısaltan Teknoloji
V olvo, Elektrikli Araçların Şarj Süresini 30% Daha Hızlı Hale Getirecek Yeni Teknolojiye Yatırım Yaptı

Elektrikli araç sahipleri için harika bir haber! Volvo Cars, mevcut nesilden %30 daha hızlı şarj olabilen bir elektrikli araç teknolojisine yatırım yapıyor. Breathe Battery Technologies adlı İngiliz bir start up ile işbirliği yapan Volvo, bu yeni batarya yönetim teknolojisini ilk olarak kendi elektrikli araçlarında kullanacak. Ancak ilerleyen zamanlarda Breathe'nin teknolojisinin diğer elektrikli araçlarda ve tüketici teknolojilerinde de kullanılması bekleniyor.

Londra Imperial College'den çıkan bir spin off olan Breathe, batarya yönetimine ekstra zeka kazandırmayı hedefliyor. Breathe CEO'su Ian Campbell, "Herkesin yaşadığı hayal kırıklığı, hücre üreticilerinin bataryaları denemek için kaba kuvvet uygulaması ve onları ölünceye kadar empirik bir şekilde test etmesidir. Bataryaların yanında gönderdikleri veri sayfasında basılı olan bazı sayılar bulunur ve bunlar 'bu A4 kağıdına göre kontrol edin' der. Bu, geliştirdikleri ve gönderdikleri sistemin karmaşık elektrokimyasını ve materyallerini önemli ölçüde yetersiz kullanır" diyor.

Breathe, batarya grubu üzerinde şarj edilirken çok daha ayrıntılı kontroller sağlayan dinamik bir batarya yönetim sistemi geliştirdi. Bu nedenle mevcut bataryalara göre şarj sürelerini %15 30 oranında iyileştirebileceğini iddia ediyor.

Volvo gibi bir otomobil üreticisinin bu teknolojiyi cazip bulmasını anlamak zor değil Breathe'nin teknolojisi, Volvo'nun elektrikli araçlarına donanımsal değişiklik gerektirmiyor ve hücre kimyasından bağımsız. Ve çünkü düşük güç tüketen gömülü işlemcilerde çalışabiliyor, ilerleyen zamanlarda arabalardan daha küçük cihazlarda da kullanılması muhtemel. Ancak Volvo, ilk kullanacak olan olacak.

"İçin önemli olan bizim özel haklara sahip olmamız değil, ancak ilk hareket eden ve hacimle de olan bir teknoloji olduğunu görmekti. Çünkü bu, bugünün elektrikli arabaların müşteri acı noktalarının bir kısmını çözen bir teknolojidir" diyen Volvo Cars Tech Fund CEO'su Ann Sofie Ekberg, Breathe'nin yazılımını hangi yeni elektrikli aracın ilk kullanacağı konusunda şu an için ketum davranıyor, ancak Ars olarak bu konuyu takip ederek öğrenmeye çalışacağız.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT