Otomotiv Dünyasında Yapay Zeka Volkswagen ve Cerence İşbirliği

Volkswagen, CES 2024 ChatGPT Sesli Kontrol Teknolojisi
B u yılın Tüketici Elektroniği Fuarı Las Vegas'ta başladı. Son on yılda, otomobil üreticileri ve tedarikçileri, CES'te giderek daha fazla yer almaya başladılar, bu yüzden artık, bir zamanlar gururla yapılan ancak şimdi üzgün bir şekilde düşen ve çok az katılımcıya sahip olan Chicago, Detroit ve Los Angeles gibi etkinliklerden daha önemli bir otomobil fuarı olduğu söylenebilir. Volkswagen, bu sabah CES'te gelen haberlerle hızla harekete geçen firmalardan biri oldu. Ses tanıma şirketi Cerence ile işbirliği yaparak VW, infotainment sistemine ChatGPT ekliyor.

2016'daki CES'te Cerence'ın mükemmel araç içi ses tanıma teknolojisini ilk kez denemiştik. O zamanlar hala ana şirketi Nuance'nin bir parçasıydı ve sistem Dragon Drive olarak adlandırılıyordu. Nuance, 2019'da Cerence'ı ayırdı ve şu anda Mercedes ve BMW gibi araçların infotainment sistemlerinde Cerence'ın konuşma yapay zeka ve doğal dil işleme teknolojilerinden faydalanılabiliyor. Ben halen azınlıkta olsam da, bu teknolojinin bir dokunmatik ekranda gezinmeye iyi bir alternatif olduğunu düşünüyorum.

2024 ortasından itibaren, VW ID.3, ID.4, ID.5, ID.7, Tiguan, Passat ve Golf gibi modellerin arasına iyi sesli komutlara sahip arabalar ekleyebileceğiz. 'Merhaba IDA' komutunu kullanarak, VW sürücüleri infotainment, navigasyon ve iklim kontrolünü sesli olarak kontrol edebilecekler ve aynı zamanda genel bilgi araması da yapılabilecek. VW, ChatGPT'nin herhangi bir araç verisine erişmediğini ve arama sorularının ve cevaplarının hemen silindiğini belirtiyor. Özelliğin, araçlarının zaten en son infotainment sistemine sahip olması durumunda VW elektrikli araçlarına geleceğini söyledi Ars'a.

''Geleceğin Volkswagen'inde yazılımın temelinde olduğu için, AI'deki ilerlemeler sayesinde hızla anlamlı yenilikleri hayata geçirmek kritik bir öneme sahip,'' dedi VW'nin yeni mobilite sorumlusu olan Thomas Ullrich. ''Cerence Chat Pro'yu kullanarak, sürücülerimize minimum entegrasyon çabası ve kısa bir geliştirme ve dağıtım süreciyle ek değer ve eğlenceli bir deneyim sunabiliyoruz, bu sayede müşterilerimizin yeni AI destekli konuşma teknolojisinden faydalanmalarını sağlıyoruz.''

''Otomotiv uzmanlığımızı ve Volkswagen ile uzun vadeli ortaklığımızı yeni inovasyonları müşterilere sunmaya devam etmek için gururluyuz,'' dedi Cerence'ın CEO'su Stefan Ortmanns. ''Volkswagen ekibinin hızına ve esnekliğine tanıklık etmek, şirketlerimizin, birlikte bu projeyi sadece birkaç hafta içinde hayata geçirme konusundaki ortak taahhüdünü göstermiştir, bu da iç mekan kullanıcı deneyimini geliştirmek için AI'deki ilerlemeleri kullanmaya olan ortak taahhüdümüzü işaret ediyor.''
 

Volkswagen (VW), ChatGPT eklemeyi düşünen tek otomobil üreticisi değil. Mart ayında, General Motors'un bu teknolojiyi denediğini keşfettik. Geçen yaz da benzer bir uygulamayı Mercedes-Benz'de görmüştük. Mercedes-Benz, MBUX infotainment sistemine sahip müşteriler için OpenAI'nin doğal dil işleme teknolojisinin gelişmelerini denemelerine izin veren bir beta programı başlattı. MBUX'nin (ve dolayısıyla Cerence'ın) konuşma tanıma yetenekleri zaten oldukça gelişmişti, bu nedenle bu yeni gelişmeler, zaten Siri veya Google'dan daha iyi ses anlama yetisine sahip bir sistemi daha da iyileştirdi. Ancak, bu gelişmelerin, şüpheci sürücülerin araçlarına konuşmaya başlamak için yeterli olup olmadığını henüz bilmiyoruz.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT