Apple'ın WWDC 2024'ten Çıkan Tüm Haberler ve visionOS 2 Detayları

VisionOS 2 ile Gelen Yeni Özellikler ve Kullanıcı Deneyimi
A pple Vision Pro'nun işletim sistemi visionOS'un güncellenmiş versiyonu olan visionOS 2, bir dizi yeni özellikle birlikte geldi. Şirket, değişiklikleri canlı WWDC sunumunda tanıttı ve oldukça kullanışlı görünüyorlar.

VisionOS 2'nin en büyük yeniliği, 2D görüntülere derinlik sağlayan mekansal fotoğrafların eklenmesi. Bu teknolojiyi başlangıçta sadece videolar için ayırmış olan Apple, kullanıcıların başlarını hareket ettirerek fotoğrafın çerçevesinin ötesine bakmalarını sağlayan mekansal fotoğrafları artık kullanıma sunuyor. Bu sayede orijinal fotoğrafın sağı ve solundan daha fazla şey görmek mümkün hale gelecek.


VisionOS 2 ile Gelen Yeni Özellikler ve Kullanıcı Deneyimi - 2

Bu mekansal fotoğrafları paylaşmanın yeni bir yolu da var. Fotoğraflar uygulamasındaki SharePlay özelliği, insanların içerikleri aynı anda görüntülemesine ve gerçek zamanlı olarak tartışmasına imkan tanıyarak kulaklık avatar kişiliklerini entegre ediyor. Tatil fotoğrafları artık çok daha etkileyici olacak.

İşletim sistemi, güncellenmiş jest kontrol seçenekleri de sunuyor. Artık elinizi kaldırıp dokunarak ana görünümü açabilecek ve elinizi çevirerek zamanı ve pil detaylarını görebileceksiniz. Bir dokunuş da Kontrol Merkezi'ni ve bildirimlere hızlı erişimi getirecek.

Bu yılın ilerleyen dönemlerinde, visionOS 2, AVP'yi ekran yansıtma için kullananlara bazı faydalar sunacak. Çözünürlük yükseltilecek ve yan yana yerleştirilmiş iki adet 4K monitörü taklit edebilen bir wraparound ultrageniş seçeneği yakında kullanıma sunulacak.


VisionOS 2 ile Gelen Yeni Özellikler ve Kullanıcı Deneyimi - 3

Seyahat modu da burada biraz güncelleniyor, trenden destek alıyor. Başka bir deyişle, algoritma, metro veya uzun mesafe tren yolculuklarındaki tipik sarsıntılara aşina olacak, böylece kulaklığı herhangi bir kesinti olmadan kullanmaya devam edebileceksiniz.

Geliştiriciler için, masaüstü uygulamalar için ve gelişmiş hacimsel görüntüler için başka bir API gibi pek çok yeni API yakında kullanıma sunulacak. Son olarak, Canon EOS R6 dijital kamerası için bir lens, film yapımcılarının kulaklığa yönelik etkileyici video deneyimleri oluşturmasına olanak tanıyacak.

Bir oyun değiştirici bir yazılım güncellemesi olmasa da yukarıda bahsedilen özelliklerin eklenmesi, başınıza bir bilgisayar takmanın daha cazip hale gelmesini sağlamalı. Yine de fiyatı hala 3,500 dolar.