Youtube'un Topluluk Notları Değişim ve Kullanıcı Etkisi

Video İzleme Deneyiminizi Değiştirecek Topluluk Notları
Y outube, 2024 ABD seçimleri öncesi Twitter'dan esinlenerek topluluk notları özelliğini ekliyor. Bu özellik ile izleyicilerin kısa notlar ekleyerek videolara ilgili bağlamı sağlamaları hedefleniyor. Bu sayede yanlış bilgilerin veya eski görüntülerin yeniymiş gibi sunulmasının önüne geçilmeye çalışılacak.

Notlar öncelikle sınırlı sayıda davetli katılımcılar için bir pilot program olarak başlatılacak. Davet edilen katılımcıların aktif ve sorunsuz bir Youtube hesabına sahip olmaları gerekecek. Pilot aşamada, "üçüncü taraf değerlendiriciler" sistemi eğitmek için notların faydalılığını değerlendirecekler. Youtube, özelliği daha geniş kitlelere sunmadan önce test etmek ve ayarlamak amacıyla notları kademeli olarak başlatmak istediklerini belirtiyor. Youtube'un sıklıkla toksik video yorumlarına sahip olduğunu düşünürsek, bu adımın neden gerekli olduğunu anlamak zor değil.


Özellik daha yaygın olarak kullanıma sunulduğunda, videoların altında eğer genel olarak faydalı bulunursa notları göreceğiz. İzleyicilerden notları "faydalı", "biraz faydalı" veya "faydasız" olarak derecelendirmeleri istenecek ve bunun nedenini belirtmeleri istenecek (örneğin, iyi kaynaklara atıfta bulunuyor veya açıkça yazılmıştır).

Not derecelendirmeleri, farklı gruplar arasında bağlantılar arayan bir algoritma tarafından belirlenecek. Örneğin, tarihsel olarak farklı şeyleri farklı şekillerde derecelendiren insanlar, belirli bir notun faydalılığı konusunda anlaşırlarsa, o not daha olası bir şekilde görünecektir. Bu sistemin hala istismara açık olabileceği, özellikle günümüzde pek çok çevrimiçi grupun aynı yanlış bilgilere körü körüne inandığını düşünürsek, muhtemelen bir endişe kaynağı. Ancak, bu özelliği görene kadar kesin bir yargıya varmayacağız.

Bu özellik, aslında Twitter'ın Jack Dorsey döneminde başlatılan ve 2022'de Elon Musk'ın şirketi satın almasının ardından küresel olarak genişletilen bir özelliğe oldukça benziyor. Musk o zamanlar özelliği "Twitter üzerinde doğruluğu artırmak için devrim niteliğinde" olarak tanımlamıştı. Günümüzde X olarak bilinen şirket, doğruluğuyla pek anılmıyor olsa da, Youtube'un bu topluluk odaklı bağlamı kopyalamakta bir şey gördüğü açık.Youtube, topluluk notlarının pilotunun öncelikle ABD'de mobil olarak başlatılmasını bekliyor. Şirket, bu test aşamasında algoritmalarını ayarlamaları sırasında hatalarla karşılaşmayı bekliyor. ABD'deki diğer kullanıcıların notları "önümüzdeki haftalar ve aylarda" görmeleri bekleniyor.

Bu yenilikleri takip edip sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bu arada, bu etkileyici özellik hakkındaki düşüncelerinizi duymak isteriz. Sizce bu özellik Youtube platformunda ne gibi etkiler yaratabilir?