Yol Güvenliğinde Devrim Copilot Artık Satışta

Velo AI'nin Copilot'u Bisiklet Güvenliğini Devrim Edecek!
A utonom araçların ne zaman kullanıma geçebileceği belirsiz olsa da, küçük kameraların ve makine öğrenme algoritmalarının kullanılması, beklenmedik bir grup için büyük avantajlar sağlayabilir bisikletçiler.

Clark Haynes ve Micol Marchetti Bowick tarafından kurulan Velo AI, robotik, hareket tahmini ve Uber'ın (satıldıktan sonra) otonom araç çalışmaları alanında doktora sahibi olan iki uzman tarafından kurulan bir firmadır. Haynes'in "pandemi tutkusu projesi" olarak başlayan Copilot, aslında araç odaklı yapay zeka ve makine öğrenmeyi Raspberry Pi Compute Module 4'e sıkıştırılmış ve bisiklet dostu bir boyutta ve şekilde sunan bir üründür.

Bisikletler için Garmin Varia gibi araç algılama cihazları mevcut olsa da, bunların çoğu radar tabanlıdır. Bu da, farklı boyutlardaki araçları ayırt edemezler ve sadece size bir şeyin yaklaştığını, örneğin ne kadar alan bırakacaklarını bilmediklerini gösterir.

Copilot iddialı birçok özelliğe sahiptir

Araçları, bisikletleri ve yaya yayaları tanımlama
Sürücülere "Takip ediliyor", "Yaklaşıyor" ve "Geçiyor" şeklinde sesli uyarılar
Çok yaklaşan veya çok hızlı yaklaşan sürücülere görsel uyarı verme
Eşleştirilmiş isteğe bağlı akıllı telefonunuza görsel bildirimler ve basitleştirilmiş arka yol görünümü gönderme
1080p video kaydı yapma ve "yakın çağrılar" ve "olaylar" etiketleme
330 gram ağırlığında, beş saatlik ideal pil ömrü (ve USB C ile şarj edilebilme özelliği) ile, aero obsesif bisikletçiler veya çok uzun mesafe bisikletçileri için uygun değildir. Ayrıca 400 dolarlık fiyatıyla da, sıradan ve seyrek bisikletçilere hitap etmeyebilir. Ancak, sırtınızı gözlemlemek için Garmin veya benzeri bir aksiyon kamerasını zaten kullananlar için oldukça ilgi çekici bir üründür. Peki ya bir kamera, sizi zaten tehlike altında bırakmadan önce daha fazlasını yapabilseydi?

Velo ekibi, Compute Module 4'ün temel sistem ve ışıkları güçlendirdiğini, özel Hailo AI yardımcı işlemcisini sinir ağları ve bilgisayar görüşü konularında kullandığını belirtti. Arducam kamera ise görsellik ve kayıt konusunda yardımcı oluyor.

Bireysel güvenliğin ötesinde, Velo AI ekibi, Copilot'lardan gelen verilerin daha büyük ölçekli yol güvenliği iyileştirmelerine beslemesini umuyor. Ekip, Pi bloguna şunları söyledi Pittsburgh ile bir ortaklık başlatıyorlar, Copilot'ları düzenli bisiklet sürücülerine dağıtarak ve toplu verileri altyapı iyileştirmeleri için analiz ediyorlar.

Copilot şu anda satışta ve Velo AI'ye göre sevkiyata hazır durumda. Aralık 2023 için yapılan ön siparişler hızla tükenmiş durumda.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT