Blue Origin'un Yeni Shepard Uçuşuna Geri Dönüşü

Uzay Araştırmalarında Yeni Bir Adım | Bilim Haberleri
B lue Origin, nihayet uçuşa geri döneceğini duyurdu. Şirket, New Shepard uzay aracının en erken gelecek Pazartesi günü açılacak bir pencerede fırlatılacağını duyurdu. Şirket, "Next Monday için açılacak bir fırlatma penceresini hedefliyoruz" dedi. "#NS24, 33 bilimsel ve araştırma yükünü yanı sıra 38.000 @clubforfuture kartını uzaya taşıyacak."

Bu seferki müretteatsız New Shepard 24 test uçuşu, 2022 yılı Eylül ayında fırlatmadan 1 dakika 4 saniye sonra motor nozülü arızası yaşayan New Shepard 23 uçuşunda bulunan bilimsel yükleri yeniden uçuracak. Kapsülün acil kaçış sistemi tasarlanan şekilde çalışarak, arızalanan roketten hızla uzaklaşarak NASA ve diğer müşteriler için uçurulan yüklerin Blue Origin tarafından kurtarılmasını sağladı.

Blue Origin, kaza analizini bu bahar tamamladı ve BE 3 motorunun yanma odasına tasarım değişiklikleri de dahil olmak üzere probleme bir çözüm uyguladı. Ayrıca, Federal Havacılık İdaresi müspet kazaları inceledikten sonra Eylül ayında soruşturmayı kapattı.

Şirket, başlangıçta müretteatsız bir geri dönüş uçuşunu Ekim ayının başlarında hedeflemişti ancak iki kaynak, ek iki aylık gecikmenin uçuş için sertifikalandırılan bir motor parçasıyla ilgili bir sorundan kaynaklandığını belirtti.

Yeni Bir Roket mi?

Blue Origin, Batı Teksas'ta, Van Horn kasabası yakınındaki fırlatma alanından gelecek hafta hangi roketin ve uzay aracının uçacağını belirtmedi. Şirketin ilk New Shepard roketi, Booster 1, Nisan 2015 uçuşu sırasında kayboldu. Booster 2, beşinci ve son uçuşunda başarılı bir şekilde fırlatma kaçış sistemi testi yaptıktan sonra Ekim 2016'da emekliye ayrıldı. Şirketin en eski operasyonel roketi olan Booster 3, Aralık 2017'de çıkışını yapmıştı ve Eylül'deki NS 23 görevi sırasında kaybedildi. Şirket, insanlı uçuşlar için özellikle Booster 4'ü kullandı. Bu rokette, insanların uçuşu için uygun olmasını sağlamak için Booster 3'ten bazı modifikasyonlar yapıldı. Şirket, gelecek hafta uçabilecek beşinci bir roket inşa etmiş olabilir.

Bu duyuru, şirkette bu ay içinde bir dizi liderlik değişikliği ve Amazon'dan gelen yeni başkanı Dave Limp'in gelmesiyle birlikte geldi. Limp, Blue Origin'in uzun vadeli irdelenen başkanı olarak, New Shepard'ın uzun vadeli perspektiflerini değerlendirecektir. Şirket, finansal olarak hala kar etmekten uzak olduğu için muhtemelen daha büyük projelere, Artemis programı için yeni Glenn roketi ve aya iniş aracına yönelebilir. Amazon kurucusu Jeff Bezos, Blue Origin'i kendi cebinden finanse etti ve yıllık işletme giderleri için yılda 2 milyar doların üzerinde finansman sağladı.

Ancak, New Shepard'ın uçuşa geri döneceğinin duyurulması, Blue Origin'in New Shepard'dan tamamen uzaklaşmadığını gösteriyor.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ