Uyku ve Beyin Temizliği Metabolizma için Yeni Bir Neden | Beyin

Uyku ve Beyin Temizliği Bilimsel Keşifler Sağlıklı Metabolizma
Y etişkinler İçin Uyku Önemi Beynin Temizliği ve Sağlıklı Metabolizma İçin Yeni Bir Neden

Bilim insanları, uyku sırasında, beyindeki nöronların hala aktif olduğunu keşfettiler. Uyumayan beyin, gün içinde biriken atıklardan kurtulmak için bu şarj dönemini kullanıyor. Uyku, adeta yumuşak bir yeniden başlatma gibi. Uzun süredir, yavaş beyin dalgalarının huzurlu uykuya yardımcı olduğunu biliyorduk Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacılar artık nedenini keşfetmiş durumdalar. Uyanıkken nöronlar karmaşık görevleri yerine getirmek için enerjiye ihtiyaç duyarlar, ancak bu süreçte metabolik atıklar da birikir. Uyku sırasında nöronlar, bu ritmik dalgaları kullanarak beyin dokusunda beyin omurilik sıvısını hareket ettirerek, bu süreçte metabolik atıkları temizlerler.

Nöronlar, "beyin temizliği için başlıca düzenleyiciler olarak hizmet verirler," dedi WUSTL araştırma ekibi, Nature dergisinde yayınlanan bir çalışmada.

İnsan beyni (ve diğer yüksek organizmaların beyinleri) fonksiyonel dokuda, yani beyin dokusunun korunmasını sağlayan kan beyin bariyeri aracılığıyla milyarlarca nöron barındıracak şekilde evrim geçirmiştir. Nöronların gerçekleştirdiği her şey metabolik atık oluşturur, çoğunlukla protein kalıntıları şeklinde. Diğer çalışmalar, bu kalıntıların Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklara katkıda bulunabileceğini bulmuştur. Beynin atıklarından kurtulması gereklidir ve bunu yapmak için beyinde "golja sistemi" adı verilen bir süreç kullanılır. Bu süreç, beyin omurilik sıvısını kan damarları yakınındaki kanallar aracılığıyla beyin dokusundan dışarı taşımaktadır. Ancak, bu süreci tetikleyen ve nasıl çalıştığını merak edilen bazı sorular vardı.

Golja sisteminin çöplüğü boşaltmak için neyin kullandığını araştırmak isteyen bilim insanları, fareler üzerinde deneyler gerçekleştirdi. Farelerin beyinlerine probeler yerleştirerek ve nöronlar arasına elektrotlar yerleştirerek fareleri uyutarak deneyler gerçekleştirdiler. Uyandırana kadar nöronlar güçlü, şarjlı akımlar gönderdi. Beyin dalgaları anestezinin etkisi altında genellikle uzun ve yavaş olsa da, bunlar beyin omurilik sıvısında uyumlu akımlar oluşturarak metabolik atığı taşıyordu. Beyin omurilik sıvısı, beyin ve kafatası arasındaki dura mater adı verilen doku tabakasının arasından akarak bu atıkları taşıyordu.
 


Nöronların gerçekten golja sistemini harekete geçiren güç olduğundan emin olmak isteyen bilim insanları, bazı farelerin beyinlerini genetik olarak mühendislikle uyku sırasında nöronal aktiviteyi neredeyse ortadan kaldıracak şekilde değiştirmeleri gerekiyordu.

Bu mühendislik farelerde, uzun ve yavaş beyin dalgaları gözlenmiyordu. Sonuç olarak, beyin omurilik sıvısı artık metabolik atığı dışarı taşımıyordu. Bu durum, beyin kendini temizleme döngüsünün çalışması için nöronların etkin olması gerektiği anlamına geliyordu.

Araştırma ekibi ayrıca, mühendislik farelerde beyin dalgalarında dalgalanmalar olduğunu buldu, bu durumda biraz daha zor atılamayan kalıntılarla mücadele ettiği düşünülen hafif daha hızlı dalgaların oluştuğunu varsaydı.

Nörolojik faaliyeti engelleyen anesteziklerin, sonuçları etkilediğinden dolayı, bu tetikleyicilerin türünün önemli olduğu bulundu.

Nöronların lenf sisteminin harekete geçirmesini bildiğimize göre, bu sürecin inceliklerine daha fazla dikkat odaklanılabilir. Metabolik atık birikimi ve temizliği hakkında daha fazla bilgi edinmek, nörodejeneratif hastalıkların anlaşılmasına katkıda bulunabilir. Bu gerçekten üzerinde düşünülmesi gereken bir konu.Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ