Sendika Toplantısından Sonra Apple Mağazasında Grev Kararı

Towson Apple Mağazasında Sendika Grevi İşçilerin Kararlılığı
A pple, Maryland'deki Bir Mağazasında Sendika Toplantısının Ardından İlk Grev Kararını Aldı

Teknoloji devi Apple'ın, Towson, Maryland'deki ilk sendika ile anlaşmaya varan mağazasında çalışan işçiler, şirket yönetimi ile yaptıkları "sonuçsuz" görüşmelerin ardından ilk grev için yetki aldı. Uluslararası Makinistler ve Havacılık İşçileri Birliği perakende koalisyonundan (IAM CORE) yayınlanan bir basın bildirisine göre, Baltimore'daki bir alışveriş merkezinde bulunan mağaza yaklaşık 100 çalışanı temsil ediyor ve 2022 yılında sendikalaşmıştı.

Grev kararı, işçilere herhangi bir zamanda iş bırakma yetkisi verirken, henüz belirli bir tarih belirlenmedi. Taraflar 25 farklı konuda prensip anlaşmasına varmış olsalar da, diğer önemli konular hala çözümsüz durumda. Sendikanın belirttiğine göre, bu eylemin öncelikli konuları, iş yaşam dengesi endişeleri, kişisel hayatları bozan tahmin edilemez çalışma düzeni ve bölgenin yaşam maliyetiyle uyumlu olmayan ücretler.


Apple ise yaptığı bir açıklamada, "Towson'daki ekibimizi derinden değerli buluyoruz ve onlara sektör lideri ücretler ve olağanüstü avantajlar sunmaktan gurur duyuyoruz. Her zaman olduğu gibi, Towson'daki ekibimizi temsil eden sendika ile saygılı ve iyi niyetle iletişim kuracağız" ifadesini kullandı.

Sendika daha önce, Towson Mağazası'ndaki çalışanlardan yeni sağlık hizmetleri ve diğer ayrıcalıkları keyfi bir şekilde almakla suçladığı Apple'a karşı NLRB'nin (Ulusal İş İlişkileri Kurulu) geçen yıl Atlanta'da yaptığı anti sendika toplantıları nedeniyle federal kanunu ihlal ettiğini belirtti. Bir New York hakimi de, Apple'ın çalışanların haklarını ihlal ettiği için bir durdurma ve yasaklama emri verdi.Sendika, oraya göre, Apple ve IAM CORE, 21 Mayıs'ta masaya geri dönecek. "Bugün yapılan bu oylama, dayanışmamızı göstermenin ilk adımıdır ve Apple'a net bir mesaj göndermektedir" ifadesini kullanan sendika, "Apple yönetimiyle yapılan görüşmeler devam ederken, tüm çalışanlara fayda sağlayacak somut iyileştirmeleri sağlama konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz" dedi.

Apple'ın Maryland'deki mağazasında yaşanan bu gelişmeler, şirketin çalışanlarla ilişkilerindeki tansiyonu gözler önüne seriyor ve teknoloji endüstrisindeki sendikalaşma ve çalışan hakları tartışmalarını tekrar gündeme getiriyor. Takip etmeye devam edeceğiz.Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT