Avustralya'nın Dans Fenomeni Nutbush'un Tina Turner ve Aunty Entity Bağlantısı

Tina Turner'ın Efsane Parçası Nutbush Dansın Özgürlüğü
G eçtiğimiz yıl müzik efsanesi Tina Turner'ın aramızdan ayrılmasıyla tüm dünya yas tuttu. Belki de bu durumdan en çok etkilenenler Avustralyalılar oldu. Çünkü Tina Turner her zaman onların kalbinde ayrı bir yerdeydi. Bunun sebebi sadece 1985 yapımı Mad Max Beyond Thunderdome filminde Aunty Entity karakterine hayat vermesi ya da Avustralya ragbi liginin yüzü olması değildi.

Tina Turner'ın (dönemindeki eşi Ike Turner ile seslendirdiği) "Nutbush City Limits" şarkısına eşlik eden ve Nutbush adı verilen bir dansı düğünlerde ve sosyal etkinliklerde performans sergileyen her yaştan Avustralyalı bulunuyor. Turner şahsen bu dansı icra etmemiş olsa da, vefatı sonrasında onuruna birçok kişinin performans sergilediği viral TikTok videoları ile Amerikan Büyükelçiliği üyelerinin de (açıkça o güne özel öğrendikleri) Canberra'da bulunan elçilik binasında Nutbush performansı sergiledikleri görüldü. Yeni Güney Galler'in ücra bir köşesindeki 2023 Mundi Mundi Bash etkinliğinde 6,594 dansçının aynı anda Nutbush performansı sergileyerek dünya rekoru kırdığı biliniyor.

Dansın tam kökeni net olarak bilinmese de, Güney Avustralya Üniversitesi'nden araştırmacılar, Nutbush’un Avustralya’da neden bu kadar yaygın hale geldiğini anlamış gibi gözüküyor. Continuum dergisinde yayımlanan bir makaleye göre, “Bildiğimiz şey, New South Wales eğitim bakanlığında bir komitenin Nutbush fikrini tasarladığıdır. Eğer dansı kendilerinin tasarladığını biliyor olsalardı, bunu zaten paylaşırlardı. Ama ilginç olan şu ki kimse böyle bir iddiada bulunmadı.” diyor.

"Nutbush City Limits" 1973 yılında piyasaya sürüldü. Ancak, şarkının Avustralya listelerindeki başarısı 87'lik bir sıralamayla sınırlı kaldı ve 1974 yılı boyunca hiç sıralamaya giremedi. 1975 yılında Mart Mayıs ve tekrar Haziran Ekim aylarında sıralamaya girmeye başlayarak en üst sıralamasını 14'ü gördü. (Turner'ın ölümü sonrasında geçen yıl tekrar sıralamaya girdi.) Yazarlar, "Nutbush City Limits"ın özellikle 1970'ler disko döneminde popüler bir "dans pisti doldurucu" olduğunu belirtiyorlar, bu nedenle insanların tekliyi daha uzun bir süre satın aldıklarını öne sürüyorlar.

Bu dönemde dansın yayılması ve gelişmesinin diğer muhtemel bir açıklaması ise, özellikle Avustralya ilkokullarında eğitim faaliyeti olarak başladı ve Nutbush olarak adlandırılan dansın büyük ölçüde Avustralya'ya özgü olmasından kaynaklanmaktadır. Doğrudan Turner'ın memleketine (Nutbush, Tennessee) bir saygı duruşu olan şarkı, funk ritmi üzerine oturtulmuş sert bir 4/4 tempoya sahip, bu da onu bir hat dansı için ideal hale getiriyor. Starship'in 1985 yapımı "We Built This City" şarkısı gibi farklı parçalara Nutbush'un eşlik ettiğine dair anekdotal raporlar da bulunuyor.

1920'lerden beri eğitimle bütünleşmiş olan dans, "line dance" olarak sınıflarda çok iyi çalışıyor çünkü öğretmen önden durup öğrencilere talimat verebiliyor. Araştırmacılar bunu "Öğrencilere eğlenceli bir şekilde egzersiz yapma ve koordinasyonu öğrenme olanağı sağlamak" amacıyla tasarlandığını ifade ediyorlar. Nutbush'u tasarlayan kişi, bu başarıyı umut ettiğinden çok daha fazlasını başarmış. Dansın özel kılan şey, okullardan çıktıktan sonra birçok Avustralyalı sosyal etkinlikteki tercih dansı haline gelmesidir.
Avustralya'ya özgü olan Nutbush, diğer bir halk dansı olan Madison ile bazı benzerlikler taşıyor. 1950'lerde Amerikan Bandstand ve The Buddy Deane Show gibi gençlik dans gösterileri sayesinde ortaya çıkan Madison'ın (John Waters'ın 1988 yapımı filmi Hairspray'e ilham verdi) çağrısız versiyonuna benziyor. Gerçekten, P.J. Fletcher, 2016'da Reddit'te Nutbush'un aslında Madison'ın yanlış hatırlanmış adımlarla bozulmuş bir versiyonu olduğunu ve hatalı bir diyagram çizerek bunu önermişti. Fletcher, 1978'de New South Wales Eğitim Departmanının Sydney'deki bir okul bölgesi için öğretmenlerin yeniden eğitimini içeren girişimlerde başlangıç yaptığını ve buradan diğer bölgelere yayıldığını belirtti.

Ancak Stratton ve onun yardımcı yazarı Panizza Allmark, bu teoriyi reddediyorlar. Bunun nedenlerinden biri, Victoria'daki bir teknik okulda 1978 yılında Nutbush'un zaten öğretilmeye başlandığını keşfetmişler. Dolayısıyla, dansın o tarihte en azından Victoria'da oldukça iyi bir şekilde kurumsallaştığı sonucuna varıyorlar. Dansın 1975 yılında New South Wales'te başladığını ve oradan yayıldığını öne sürüyorlar. Ayrıca, Madison'ın "Nutbush City Limits" gibi 4/4 şarkılara göre zor bir şekilde icra edilebilen 6/8 bir kalıba sahip olduğunu göz önünde bulundurarak, "Okul öğrencilerinin Madison'ı öğrenmede yaşadıkları zorluk nedeniyle onu eğlenceli ya da yararlı kılmakta başarılı olamayacaklarını bulan Sydney'deki okul sistemi içinden birisi, Nutbush'u geliştirmiş olabilir" diyor yazarlar.

"Allmark, Nutbush'u 1980'lerin başında Perth'te bir ilkokul öğrencisi olarak kendisinin de dans ettiğini ifade ederek, "Geleneksel dansın aksine, Nutbush zıt cinsiyetten bir partnerle dans etmeyi gerektirmedi. İlkokulda, halk dansı öğrenirken zıt cinsiyetten bir partnerle dans ederken büyük bir rahatsızlık vardı fakat Nutbush ile terlemiş ellerle tutuşma zahmetine gerek duymadan dans hareketlerinin keyfini çıkarabilir ve topluluk deneyiminin bir parçası olabilirdiniz" diyor.

Görünen o ki, şarkının başlangıç tınıları ve "A church house, gin house" mısraları, önümüzdeki yıllarda Avustralyalıları coşkuyla dans pistine sürüklemeye devam edecek.