Yeniden Gündeme Gelen TikTok ve ABD Yasal Mücadelesi Detayları

TikTok'un Geleceği ABD Yasaklama Süreci Yeni Gelişmeler
T ikTok, ABD'de uygulamanın yasaklanmasına yol açabilecek bir yasağa karşı mücadele vermek için bu sonbaharda Adalet Bakanlığı ile karşı karşıya gelecek. ABD'nin Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi, ByteDance'ın uygulamayı satmaması durumunda yasağa maruz kalabilecekleri iki dava hakkında ağızları alışık bir tarihi belirledi.


TikTok bu ayın başlarında yasayı anayasaya aykırı olduğunu iddia ederek bir dava açtı. Şirket, ByteDance'tan ayrılmanın "basitçe mümkün olmadığını" ve zaten ABD hükümeti ile ulusal güvenlik endişelerini ele almak için müzakere ettiklerini söyledi. Ayrıca, bir grup TikTok yaratıcısı da yasaya itiraz ediyor. Onlar, yasanın platform üzerinde iletişim kurma yeteneklerini kaybettireceğini iddia ederek, Birinci Değişiklik haklarını ihlal ettiğini iddia ediyorlar. TikTok'un, yaratıcıların hukuk masraflarını davada ödediği bildirildi.



Eylül ayında temyiz mahkemesi, birleştirilen iki davada hem TikTok'un hem de yaratıcıların itirazlarını dinleyecek. Temyiz ettiği gibi, Eylül tarihi, TikTok'un dava sürecinde "hızlı bir takvim" isteğine uygun olarak belirlenmiştir ve sonunda Yüksek Mahkeme'ye kadar gidebilecek olan davanın hızlı bir şekilde sonuçlanması hedeflenmektedir.