TikTok'ta Yeni Güvenlik Açığı Paris Hilton ve CNN Hesapları Tehlikede!

TikTok'ta Paris Hilton ve CNN'in Güvenlik Endişesi
F orbes'un raporuna göre, TikTok platformunda yayılan yeni bir güvenlik açığı, Paris Hilton, CNN gibi resmi hesapları etkileyerek ciddi endişelere yol açtı. Doğrudan mesaj yoluyla yayılan bu açık, herhangi bir indirme, tıklama veya cevap gerektirmiyor, sadece sohbet penceresini açmak yeterli oluyor. Şu an için etkilenen hesap sayısı konusunda net bir bilgi bulunmamakla birlikte, bu durum oldukça rahatlatıcı değil.

Daha da tuhaf olan şey ise, hacklenen hesapların aslında herhangi bir içerik paylaşmadığı. TikTok içerisinden bir kaynak, etkilenen hesapların "içerik yayınlamadıklarını" belirtti. TikTok ise The Verge'e yaptığı açıklamada, "bir dizi marka ve ünlü hesabı hedef alan potansiyel bir açık konusunda bilgilendiği"ni ifade etti ve "etkilenen hesap sahipleriyle doğrudan çalışarak erişimi geri kazanmaya çalıştığını" belirtti.


CNN'in TikTok hesabının hacklendiğine dair Semafor'un raporu, ağın hesabı devre dışı bırakmasına neden oldu. Bu durumun diğer büyük hesapları etkileyen aynı hata olup olmadığı henüz net değil. Haber kuruluşu, "arka planda TikTok ile ek güvenlik önlemleri üzerinde çalıştıklarını" belirtti.

CNN çalışanlarından biri, haber kuruluşunun dijital güvenlik uygulamalarında "rahatladığını" ve onlarca çalışanın resmi TikTok hesabına erişiminin olduğunu belirtti. Bununla birlikte, başka bir kaynak, ihlalin CNN'nin tarafından gerçekleşmiş olmadığını öne sürdü. Şimdilik bilinenler bu kadar. Yeni gelişmeler olduğunda yazımızı güncelleyeceğiz.TikTok'un karşılaştığı ilk büyük güvenlik açığı değil. Şirket, 2023 yılında Türkiye'de 700.000 hesabın, iki faktörlü kimlik doğrulamayla ilgili güvensiz SMS kanalları nedeniyle ele geçirildiğini kabul etti. Microsoft araştırmacıları, 2022 yılında hesapların bir tıklama ile ele geçirilmesine olanak tanıyan bir zafiyet keşfettiler. Aynı yılın ilerleyen zamanlarında ise, iddia edilen bir güvenlik açığı, milyarlarca kullanıcıyı etkiledi.

Bu güvenlik açıkları, sosyal medya platformlarının güvenlik önlemlerinin ne denli kritik olduğunu bir kez daha gösteriyor.