Universal Music Group ve TikTok Anlaşması Dünya Yıldızları Geri Dönüyor!

TikTok Universal Music Group Anlaşması Yıldızlar Geri Dönüyor
T ikTok ve Universal Music Group (UMG) arasında imzalanan anlaşma, Taylor Swift, Olivia Rodrigo, The Weeknd gibi dünya yıldızlarının platforma geri dönüşünü müjdeledi. Şirketlerin yayınladığı basın açıklamasına göre, Universal geçtiğimiz Şubat ayında sanatçıların müziklerini platformdan çekmiş ve bazı istisnalar dışında müzikleri o zamandan beri platformda bulunmamıştı. Taraflar, platformun milyarlarca kullanıcısının ev sahibi olduğu içerikleri hızla geri getirmek için çalışıyor.

Anlaşmanın temel bir parçası, sanatçıların yapay zeka (AI) tarafından korunması. Şirketler, "TikTok ve UMG, müzik endüstrisinde AI gelişimini insan sanatçılığını ve bu sanatçılar ile şarkı yazarlarına akış sağlayan ekonomiyi koruyacak şekilde çalışacak" diye yazdı. "TikTok ayrıca, platformdaki yetkisiz AI tarafından oluşturulan müziği kaldırmak ve sanatçı ve şarkı yazarı atanmasını düzeltmek için UMG ile birlikte çalışma taahhüdünde bulunuyor."


Anlaşmanın bir diğer parçası ise TikTok'un son zamanlardaki e ticaret genişlemesinden kaynaklanan "yeni gelir fırsatları". TikTok, aynı zamanda sanatçılara analitik araçlar, entegre bilet satışı, "Müzik Uygulamasına Ekle" ve daha fazlası konusunda yardımcı olacak.

Universal Music Group, bu yılın başlarında müziği geri çekme konusunda radikal bir adım atmış ve platformu videoları seslendirmeden veya diğer plak şirketlerinin seçenekleri ile değiştirmeden zorlamıştı. UMG, o zamanlar "Müzakerelerimiz devam ederken, TikTok bizi önceki anlaşmanın değerinden daha az, adil piyasa değerinden çok daha az bir anlaşmayı kabul etmeye zorladı ve bu, onların üstünkörü büyümesini yansıtmıyordu" açıklamasında bulunmuştu.

Geçtiğimiz ay, Taylor Swift'in şarkıları TikTok'a geri döndü, muhtemelen kendi kataloğunun tam kontrolüne sahip olması ve ayrı bir anlaşma yapabilmesi sayesinde. Ariana Grande dahil diğer UMG sanatçılarının bazı şarkıları da platformda yer almaya başladı.Anlaşmazlık şu anda geride kalmış gibi görünse de, TikTok'un şu anda en az problemi olanı. ABD Kongresi, TikTok'un sahibi ByteDance'ın uygulamayı satmadığı takdirde bir yıl içinde yasağa tabi tutulmasını öngören bir yasa tasarısına oy verdi.

Bu son derece önemli gelişmelerin ardından, TikTok ve UMG arasındaki anlaşma müzik endüstrisi ve dijital platformlar arasındaki ilişkilerde bir dönüm noktası olarak kabul edilebilir.

Gelişmeleri takip etmeye devam edin, çünkü bu anlaşmanın müzik dünyası ve dijital platformlar üzerindeki etkileri çok yakından izlenecek.Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT