TikTok Bağımlılık Riski Avrupa Birliği Dijital Komisyoncusu Endişeli

TikTok Lite ve Avrupa Regülasyonlara Uyum Zor mu? | Teknoloji
D ünya genelinde milyonlarca kullanıcıya ulaşan ve sosyal medya platformlarının en popülerleri arasında yer alan TikTok, Avrupa Birliği'nin sert eleştirilerine ve yaptırımlarına maruz kaldı. Avrupa Birliği'nin dijital komisyoncusu TikTok'un "bağımlılık yaratan" özelliklerini "tütün ürünleri kadar zararlı" olarak tanımladı ve platformun "ödül karşılığı izleme" özelliğini askıya alınma noktasına getirdi.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun TikTok Lite'ın "görev ve ödül" özelliğinin çocuklarda "bağımlılık yaratabileceği" yönündeki endişeleri, platformun sahibi ByteDance tarafından ciddiye alınarak TikTok Lite'ın ödül programının Avrupa Birliği'nde askıya alındığı açıklandı. Özellikle Fransa ve İspanya'da yakın zamanda kullanıma sunulan TikTok Lite, izleyicilere video izleyip beğenerek ödül puanları kazanma imkanı sunuyordu. Bu puanlar, gerçek dünya ödülleri olan Amazon kuponları veya TikTok'un sanal para birimleri karşılığında takipçilere verilebiliyordu. Ancak Avrupa Birliği, bu özelliklerin çocuklarda bağımlılığı tetikleyebileceğinden endişe duydu ve TikTok'un ödül programını durdurmaya karar verdi.

Bu gelişmelerin üzerine Avrupa Birliği'nin dijital komisyoncusu Thierry Breton, konuya ilişkin Twitter hesabından, "Çocuklarımız sosyal medya için denek olamaz. TikTok'un #TikTokLite 'Ödül Programı'nı askıya almalarını not aldım" şeklinde bir paylaşımda bulundu. Ancak ByteDance'a yönelik uyarısını da esirgemedi ve "TikTok'un platformun bağımlılık riskleriyle ilgili davaları devam ediyor" dedi.
 


ByteDance tarafından yapılan resmi açıklamada ise şu ifadelere yer verildi "TikTok her zaman Avrupa Birliği Komisyonu ve diğer düzenleyicilerle yapıcı bir şekilde iletişim kurmaya çalışmaktadır. Bu nedenle Avrupa Birliği'nin dile getirdiği endişeleri ele alırken, TikTok Lite'daki ödüllerin işlevlerini gönüllü olarak askıya alıyoruz."

TikTok'un durumu Avrupa Birliği'nde sıkı bir denetim altına alınırken, Mayıs 2018'de yürürlüğe giren ve tüketicileri korumak amacıyla sosyal medya platformlarında önemli değişiklikler yapma yetkisine sahip olan Dijital Hizmetler Yasası'nın (DSA) güçlü denetim mekanizmalarını gözler önüne serdiği de belirtildi. Bu yasaya göre kurallara uymayan şirketlerin küresel gelirlerinin yüzde altı oranında para cezasına çarptırılabileceği vurgulandı.

TikTok'un Avrupa Birliği'ndeki mevcut durumuyla ilgili detaylı bir araştırma konusunda da Avrupa Birliği'nin en son teknoloji haberlerini yakından takip etmeye devam ediyoruz.

Bu önemli gelişmeler ve daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin.Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ