TikTok Geleceği Kararsız AB ve ABD'den Yeni Tehditler! Detaylar Burada

TikTok AB ve ABD'de Çalkantılı Günler! Yeni Soruşturmalar
T ikTok, Avrupa Birliği’nin (AB) dijital hizmetler ile ilgili yasayı ihlal ettiği iddiasıyla ikinci resmi bir soruşturma altına alındı. AB'nin endişesi, TikTok Lite'ın kullanıcıların video izleyerek ve beğenerek puan kazanmalarını sağlayan tasarım öğesinin genç kullanıcıların zihinsel sağlığını olumsuz etkileme potansiyeline işaret ediyor. Komisyon, bu tasarım dilinin "bağımlılık yaratan davranışları tetikleyebileceğinden" endişe duyuyor.

AB, şirketin, TikTok Lite'ın AB'de askıya alınmasını zorunlu kılacak geçici önlemler uygulama ihtimalini değerlendiriyor. Ancak ByteDance, geçtiğimiz hafta TikTok Lite ile ilgili bir risk değerlendirme belgesi sunmamakla AB'nin talebini yerine getirmedi.

Bu durum, şirketi yıllık toplam gelirinin %1'ine kadar, günlük gelirinin ise %5'ine kadar uzanan ciddi cezai yaptırımlarla karşı karşıya bırakabilir. AB İç Pazar Komiseri Thierry Breton, TikTok Lite'ın "hafif sigaralar kadar toksik ve bağımlılık yapıcı olabileceğinden" şüphelendiklerini belirtiyor.

AB'nin bu yeni incelemesi, Şubat ayında başlatılan daha kapsamlı bir soruşturmayı takip ediyor. Bu geniş kapsamlı soruşturma, bağımlılık yaratan algoritmalar, yaş doğrulama sorunları, varsayılan gizlilik ayarları ve reklam şeffaflığı konularına odaklanıyor.


Öte yandan, ABD'de tartışmalı TikTok yasağı gerçeğe bir adım daha yaklaşıyor. ABD Temsilciler Meclisi, bu hafta sonu yapılan dış yardım paketine revize edilmiş bir versiyonunu ekledi. Bu yeni önerilen yasaya göre, ByteDance'ın TikTok'u mağazalardan kaldırılmadan önce bir yıl içinde satması gerekecek. Şimdi bu öneri Senato'ya gönderilecek ve bu hafta oylanacak. Ancak Senato'nun dahi TikTok ile ilgili konuları dış yardım paketinde tutup tutmayacağı henüz belli değil. Başkan Biden daha önce, Kongre'nin böyle bir yasağı kabul etmesi durumunda TikTok yasağını destekleyeceğini belirtmişti.

Bu gelişmelerin de ışığında, TikTok'un Avrupa'daki geleceği belirsizliğini korurken, ABD'de de benzer bir kara bulutun toplandığı görülüyor. Yaşanacak gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT