Tesla Otonom Pilottaj Teknolojisi ve Güvenlik NHTSA Raporu Detayları

Tesla'nın Otonom Pilottaj Soruşturması NHTSA Açıklamaları
A BD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla’nın Otonom Pilottaj sürücü yardım sistemiyle ilgili yaptığı incelemelerin sonuçlarını açıkladı. Yapılan araştırmalar sonucunda, 14 kişinin ölümüyle sonuçlanan 13 farklı kaza incelendi ve bu kazaların sürücü hatalarından kaynaklandığı tespit edildi.

Ancak NHTSA, Tesla’nın Otonom Pilottaj sistemi için “yetersiz sürücü angajman sistemi” kullandığını ve sürücülerin dikkatini yeterince odaklanmasını sağlamadığını belirtti. Ayrıca, NHTSA’nın incelediği yaklaşık 1000 kaza raporunun yaklaşık yarısında yeterli veri olmadığı, bazı kazaların diğer tarafın kusurlu olduğu ya da Tesla sürücülerinin Otonom Pilottaj sistemini kullanmadığı ortaya çıktı.

En ciddi kazalar arasında, “Tesla’nın ön düzlemi bir araca veya engelle çarptığı” 211 kaza bulunuyordu ve bu kazalar genellikle Otonom Pilottaj veya Tam Öz Sürüş teknolojisi ile ilişkilendiriliyordu. NHTSA, 78 olayda sürücülerin en az beş saniye içinde bir hamle yapmak için yeterli zamana sahip olduklarını ancak bu hamleyi yapmadıklarını belirledi.


NHTSA, sürücülerin, sistemin herhangi bir tehlikeyi ele alacağına inanarak aşırı derecede rahatladığını ve tepki verme zamanı geldiğinde ise iş işten geçmiş olduğunu tespit etti. NHTSA, Tesla’nın Otonom Pilottaj sistemini yanıltıcı bulurken, rakip şirketlerin genellikle “sürücü yardımı” gibi kavramları kullandığını ve Tesla’nın bu konuda yanıltıcı bir pazarlama stratejisi izlediğini belirtti.

Tesla, ise kullanıcılarına Otonom Pilottaj ve Tam Öz Sürüş sistemlerini kullanırken dikkat etmeleri gerektiğini ve sık sık uyarılarla bu konuda bilgilendirmelerde bulunduklarını savunuyor. Ancak NHTSA ve diğer güvenlik grupları, bu uyarıların yetersiz olduğunu ve “yanlış kullanımı engellemeye yetmediğini” belirtiyorlar.

Bu sonuçlar, aslında Tesla’nın Otonom Pilottaj ve Tam Öz Sürüş sistemleri ile bağlantılı kazaların ve kazaların gerçek sayısının sadece küçük bir kesitini temsil ediyor olabilir. NHTSA, Tesla’nın telematik verilerinde yaşanan boşluklar nedeniyle, aslında herhangi bir tehdit altındaymış gibi davranmama konusunda sürücülerin yeterince dikkatli olmamasına neden olduğunu dile getiriyor. Bu boşluklar, Tesla’nın sadece polise bildirilen kazaların yaklaşık %18’inden veri toplaması nedeniyle ortaya çıkıyor.Bütün bu gelişmelerin ardından, NHTSA Tesla hakkında başka bir soruşturma başlattı. Bu seferki inceleme ise, Aralık ayında iki milyon aracı geri çağırma kararı sonrası uygulanan OTA yazılım düzeltmesinin ne kadar etkili olduğunu değerlendirecek.

Bu gelişmelerin ışığında, otonom sürüş teknolojilerinin etkili ve güvenli yollarla ilerlemesi adına şeffaflık ve güvenlik konusunda daha fazla çaba harcamak, tüm markaların ve güvenlik kuruluşlarının ortak sorumluluğu olmaya devam ediyor. Bu teknolojilerin geliştirilmesi ve kullanılmasında, sürücülerin güvenliği ve bilinçli kullanımı her zaman öncelikli olmalıdır.

Bu yazılı içerikte kullanılan veriler ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından yapılan açıklamalardan alınmıştır. Bu yazı, Tesla’nın otonom pilottaj ve tam öz sürüş teknolojileri hakkındaki kamuoyuyla paylaşılan bilgilerin Türkçe dilinde ve haber odaklı bir yapıda analiz edilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ