Tesla, Yeni İşten Çıkarmalarla Büyüme Planlarını Hızlandırıyor

Tesla'dan Sürpriz Karar İş Gücünde Yüzde 10'dan Fazla Azalma
T esla, son zamanlarda geniş çaplı işten çıkarmalar gerçekleştiren şirketler listesine katıldı. Reuters'ın bildirdiğine göre, şirket iş gücünün "yüzde 10'dan fazlasını" işten çıkarıyor şirketin Aralık 2023 itibarıyla 140.000'den fazla çalışanı bulunmaktaydı. Yayın, yüzdeyi belirten iç bir memoyu görmesine rağmen, kesin sayıda etkilenen iş pozisyonlarını belirtmedi. Bir kaynak da bazı personelin zaten bilgilendirildiğini söyleyerek işten çıkarmaların başladığını belirtti.

Tesla CEO'su Elon Musk, iddiaya göre, "şirketi bir sonraki büyüme aşaması için hazırlarken, maliyet indirimleri ve verimliliği artırmak için şirketin her yönünü göz önünde bulundurmanın son derece önemli olduğunu" belirten bir memoda yazdı. "Bu çabanın bir parçası olarak, organizasyonu detaylı bir şekilde inceledik ve küresel olarak iş gücümüzü yüzde 10'dan fazla azaltma kararı aldık."


Şubat ayının başında şirketin yöneticilerine hangi çalışan pozisyonlarının esas olduğunu sorduğu ortaya çıktı, bu da işten çıkarmaların kaçınılmaz olduğunu gösteriyordu. Bloomberg'e göre, şirket ayrıca bazı çalışanlar için yılda iki kez yapılan performans değerlendirmelerini iptal etti.

2020 yılından bu yana Tesla, etkin bir şekilde çalışan sayısını iki katına çıkardı ve 2023'ü 140.000'den fazla çalışanla kapattı. Şirket yıllar içinde birkaç tur işten çıkarma gerçekleştirmesine rağmen (bir yıl önce oto pilot ekibindeki düzinelerce işçiyi de etkiledi), 2023 yılında iş gücü yalnızca yüzde 10 arttı.Ocak ayındaki çeyreklik kazanç telefon görüşmesinde CEO Elon Musk, şirketin "iki büyük büyüme dalgası arasında" olduğunu belirtti. İlk dalganın Model 3 ve Y'nin popülerliği olduğunu, bir sonrakinin ise şirketin umutlarını bağladığı düşük maliyetli bir EV olduğunu belirtti. Bu modelin 2025'in sonlarına doğru gelmesi planlanıyor, ancak raporlar Tesla'nın bu düşük maliyetli modeli bırakarak robotaksi odaklı çalışmaya geçebileceğini gösteriyor. Musk, şirketin 8 Ağustos'ta robotaksisini açıklamayı planladığını belirtiyor.

Musk, yatırımcıları bu yıl "önemli ölçüde daha düşük" satış büyümesini beklemeleri konusunda uyardı, bu da onları memnun etmek için maliyet kesme çabalarını tetiklemiş olabilir. Gerçekten de, Tesla 2024 yılının ilk üç ayında satışlarda düşüş yaşadı. Teslimatlar geçen yıla göre yüzde 8, önceki çeyreğe göre ise yüzde 20 düştü. Şirket, 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin kazanç ve satışları 23 Nisan'da raporlayacak.

Tesla'nın bu işten çıkarmalarla birlikte yaşadığı değişiklikleri, şirketin hedeflerindeki değişimleri ve Elon Musk'ın açıklamalarını yakından takip etmeye devam edeceğiz. Bu gelişmelerin şirketin gelecekteki yönelimini nasıl etkileyeceği konusunda dikkatle gözlem yapılması gerekecek.Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ