Tesla'nın Q2 Raporu Enerji Depolama Teknolojileri ve Küresel Etkisi!

Tesla Q2 Faaliyetleri Elektrikli Araç Üretimi ve Dağıtımı!
T esla 2024'ün ikinci çeyreğinde üretim rakamlarını açıkladı. Şirket, Q2'de 410,831 araç üretti ve 443,956 elektrikli araç teslim etti. Üretim, birinci çeyreğe göre 20,000'den biraz fazla azalırken, teslimatlar neredeyse %15 arttı. Bununla birlikte, dağıtım rakamları, 2023'ün aynı dönemine göre %4.8 daha düşük. Tesla, "Q2'de enerji depolama ürünlerinin en yüksek üç aylık dağıtımı olan 9.4 GWh'yi piyasaya sürdü" diyor.

2024'ün ilk çeyreği, şirketin 2020'den bu yana yıllık satışlarda düşüş bildirdiği ilk dönemdi. Araç üreticisi, düşüşü kısmen "Fremont fabrikamızda güncellenmiş Model 3'ün üretim rampasının erken aşaması ve Kızıldeniz çatışması nedeniyle gemi yönlendirmelerinden kaynaklanan fabrika kapanmaları ve Gigafactory Berlin'de meydana gelen bir kundaklama saldırısı"na bağladı. "Volcano Group" adlı bir grup, Tesla'nın Berlin dışındaki fabrikasının gücünü kesmekten sorumlu olduklarını iddia etti. Teslanın Avrupa'daki tek fabrikası olan bu tesisi, gücün geri getirilmesi esnasında bir hafta boyunca kapanmak zorunda kaldı.


Önemli bir not olarak, Tesla 1 Nisan'da Amerika Birleşik Devletleri'ndeki her Model Y'ın fiyatını 1.000 dolar artırdı, ancak bu durumun şirketin Q2 mali sonuçlarına etki edip etmediğini görmek için 23 Temmuz'a kadar beklememiz gerekecek. Bu yılın başlarında Tesla CEO'su Elon Musk, düşük maliyetli bir elektrikli aracın 2025'in ikinci yarısında piyasaya sürüleceğini duyurmuştu, fakat üretiminin bu yıl satış büyümesini düşürebileceğini belirtmişti.

Tesla'nın son çeyrek faaliyetleri hakkında verilen bu bilgiler, şirketin küresel endüstri üzerindeki etkisi ve sürdürülebilir enerji depolama teknolojilerinin ilerlemesi bakımından oldukça önemli. Tesla'nın yaşadığı zorluklar, otomotiv sektörünün güncel ve gelecekteki dinamikleri hakkında da geniş bir perspektif sunuyor.